| Vider a întrebat:

Salut, vreau sa intreb ce suplimente as putea lua pentru a creste in masa musculara. Am aproape 14 ani, circa 43 kg si 1.70, si-s foarte subtire.

5 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

La greutatea ta probabil ca mai mult de 1 colt de pâine și o cutie de pateu nu mănânci. Pune mana si invata sa mănânci, mănâncă tot ce-ti pune mami in farfurie, lasa suplimentele. Suplimentele se iau doar după ce ai alimentația pusa la punct. Am fost ca tine, mai slab (chestia asta e traumatizanta), mănâncă ca daca nu, vei regreta mai tarziu.

| JusTPauL a răspuns:

Poti cauta suplimente pe megaproteine, dar esti prea tanar pentru asa ceva.
Ai nevoie de putine kcal pentru a lua ingreutate, intre 1600-1800 iti ajung.
De exemplu, eu fac mult efort fizic la munca, am nevoie de aproximativ 3300kcal sa iau in greutate..sunt tot asa ca tine inalt si subtire, ectomorf cum s-ar zice.

| Gabriel_Razvan_1998_rbrz a răspuns:

Cei de aici nu prea stiu ce vorbesc. Cauta un instructor personal sa te indrume.

| anonimus1111111 a răspuns:

La 14 ani aveam "un metru sub clanta" si tu te gandesti la suplimente? laughing))))))))))

| 777dont a răspuns:

La varsta ta nu este recomandat sa iei suplimente. Daca vrei sa cresti in masa musculara trebuie sa treci de pragul de calorii care te mentine. Exemplu: Daca corpul tau isi mentine greutatea la 2000 de kcal, tu trebuie sa mananci 2200-2400. Poti gasi calculatoare care sa iti calculeze nevoia de kcal dupa preferinta ta pe bodybulding.com