| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Vreau sa ma apuc de ciclism. Cu o bicicleta normala ( nu cursiera/montan bike/semicursiera) cam cati km poti merge intr-o ora? Dar cati km intr-o zi?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

20-25 Km la ora. Intr-o zi? Depinde forta si de antrenament. Am un prieten care a mers si peste 200. Eu nu fac mai mult de 40-50 in 3 ore si apoi iau pauza toata ziua.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce traseu alegi si cat te duci picioarele.

Poti face si 40 km pe ora, poti face si 3 km pe ora.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu am facut 10 -15 km pe ora, asta in conditiile in care a trebuit sa coborde pe biciclteta la urcus!
Recordul meu a fost de 40 km, dar cred ca puteam si mai mult.
Oricum, daca esti tanar, sa zicem pana in 25 de ani, esti si baiat, poti depasi 20 km /h pe drum obisnuit!