| tonyc7 a întrebat:

Este semicursiera cel mai rapid tip de bicicleta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cursierele au rotile cele mai subtiri, sunt facute din materiale mai usoare si cu rotile mai usor de demontat (nu necesita reglaje la montare si demontare roti). In general toata cursiera este optimizata ca sa stai in pozitia aceea aerodinamica (capul aplecat). Semicurierele au rotile mai groase (sunt totusi mai subtiri decat la cele de oras, MTB, etc) si sunt mai putin optimizate pentru alergari ultra rapide.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Bicicletele de curse sunt cele mai rapide. Uite: https://bit.ly/36n3p5d

| tonyc7 explică (pentru Salontanul):

Bicicletele de curse, adica cursierele, nu?
Si care ar fi principala diferenta intre o cursiera si o semicursiera atunci?

| Salontanul a răspuns (pentru tonyc7):

Cursierele au rotile cele mai subtiri, sunt facute din materiale mai usoare si cu rotile mai usor de demontat (nu necesita reglaje la montare si demontare roti). In general toata cursiera este optimizata ca sa stai in pozitia aceea aerodinamica (capul aplecat). Semicurierele au rotile mai groase (sunt totusi mai subtiri decat la cele de oras, MTB, etc) si sunt mai putin optimizate pentru alergari ultra rapide.

| anonimg a răspuns:

Așa era până să apară bicicleta electrică.
Dacă dăm la o parte bicicleta electrică, atunci semicursiera este cea mai rapidă.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pe asfalt da, downhill NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt vreun expert in ciclism, dar cred ca semi-cursierele sunt acele modele mai vechi, cu cadru greu din otel, cu alte rapoarte intre pinioane, foi, fata de cursierele moderne.

Stiu cu siguranta ca o cursiera moderna este rapida, datorita cadrului usor (aluminiu/fibra de carbon), rotilor usoare, schimbatoarelor performante, geometriei aerodinamice si raportului dintre pinioane si dintre foi.
Gasesti pe Youtube ciclisti care ajung la viteze 70+ km/h, chiar si pe suprafete plane (100 in coborari).

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Dar un MTB cu 30 de viteze, sa zicem, crezi ca poate atinge 70 km/ h, cat o cursiera obisnuita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Pe mtb trebuie depus mai mult efort.
Nu e asa de aerodinamic ca o cursiera - pozitia in sa e mai verticala, sunt multe cabluri la vedere, cauciucurile mai groase, greutatea mai mare.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

OK. Deci cea mai tare la capitolul viteza, ramane cursiera! Doar bicicleta electrica o poate intrece.
Am inteles bine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Da, e cea mai rapida.
Bicicletele electrice pot fi mai rapide, dar depinde cum sunt facute.
De exemplu, unele doar te asista la pedalat, pana pe la 50 kmh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog... 70 kmh pe un mtb nu stiu. Poate cu vantul din spate sau la vale :)
Road bike vs ebike:
https://www.youtube.com/watch?v=yO_5GqDlE7Q

| tonyc7 explică:

Daca un mtb bun e dotat cu vreo 30 de viteze, poate si mai mult, atunci o semicursiera buna cate viteze poate avea, in general?