| ThePathWalker a întrebat:

Care este diferenta intre o cursiera si o semicursiera? Am o bicicicleta de 16kg, frana pe disc, 3foi, 4pinioane, fara coarne si cu suspensie doar pe fata? Ce tip de bicicleta am?

Răspuns Câştigător
| okya a răspuns:

Semicursiera este o bicicleta care arata ca o cursiera dar de fapt are cadru de otel, pinioane cu alte rapoarte, roti mai groase, jante mai solide, greutate mult marita.
Nu stiu ce bicicleta ai dar in niciun caz nu e cursiera sau semicursiera, pentru ca nu au suspensii. Si e cam grea. O bicicleta bunicica are pana in 10kg sau depaseste dar foarte putin asta in cazul celor hardtail sau full suspension.