| RoBeRTin321 a întrebat:

Vreau sa ma inalt.Am 14 ani si o sa vina vacanta de vara, si vreau sa mai cresc in inaltime..Credeti daca fac baschet,alerg la un stadion foarte mare,ma voi inalta? Fara chestii de genul : Joaca volei,tenis,fotbal sau o sa cresti pe parcurs, si ca mai am destul timp sa ma dezvolt.Dau funda! big grin

12 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Au mai pus o gramada aceeasi intrebare inaintea ta... cu un search gaseai raspunsul. Ai 14 ani ce vrei sa fii de 2 metrii? Intr-adevar sunt convins ca ai colegi mai inalti, fiecare se dezvolta in ritmul lui. De crescut, tot o sa cresti pana pe la 20 de ani. Din pacate nu prea exista nimic miraculos care sa te faca sa cresti in inaltime. Cine spune ca baschetul, alergarea inotul te ajuta sa creste, vorbeste prostii. Te ajuta sa te dezvolti frumos intr-adevar, dar nu sunt un miracol pentru cresterea in inaltime.

Deci nu ai ce sa faci... decat sa ai rabdare si o sa cresti de la sine, mai ales daca ai si parinti inalti.

| RoBeRTin321 explică (pentru Nickname1890):

Parintii mei au 1, 68-1, 70 metri inaltime amandoi.

| Nickname1890 a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Nu e obligatoriu, poti sa cresti si mai mult... se poate transmite si mostenirea genetica de la bunici, stra bunici etc. Tu fa sport ca iti face bine si nu te mai stresa. Ca vei creste, atat vei creste... nu ai ce sa faci in privinta asta. Important este sa fii sanatos si sa arati bine.

| RAY a răspuns:

Esti la pubertate vei creste, nici un sport nu inalta punct, cei care spun ca da habar nu au de genetica nici nu stiu ce au facut la ora de biologie

| Sn4k3 a răspuns:

Inotul ajuta foarte mult la cresterea in inaltime.

| RoBeRTin321 explică (pentru Sn4k3):

Fara inot.

| Sn4k3 a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Atunci joaca Baschet, altceva nu poti face.

Răspuns utilizator avertizat
| MistretulPufos a răspuns:

Frate, e genetic dar totusi incearca sa ai un stil de viata sanatos, incearca sa faci sport, sa sari...

| vampcupcake a răspuns:

Salut. Avand in vedere ca ai doar 14 ani, fii fara grija caci corpul tau este in crestere pana la varsta de 18 ani. In acest caz inotul este cel mai indicat pentru dezvoltarea unui corp frumos. Mult succes.

| L1M0N a răspuns:

Eu cred ca da fiindca basketul este un sport foarte interesant

| Alyalessandra a răspuns:

Da te-Ai inalta daca Ai juca baschet 2-3luni maxim un an. SI EU as vrea la baschet dar mama zice ca m-as inalta prea mult dar daca chiar vrei sa te inalti merge sa faci baschet