| Afganistanu_9917 a întrebat:

Vreau sa stiu care bate dintre Taekwondo, Box sau Lupte greco-romane. Dau funda; x

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

Toate trei te învață să bați.
Dar diferența de bază este că Taekwondo este o filozofie de luptă (ca orice artă marțială) ce s-a transformat într-un sport (în cazul de față, sport național al Coreei de Sud), iar celelalte două, Box și Lupte greco-romane, au fost aproape de la început sporturi.
Din punctul meu de vedere, asta înseamnă că Taekwondo are un avantaj, acela de a te face să gândești înainte să cunoști și să aplici tehnică. Mai precis, este important dacă ceea ce înveți în aceste tehnici de luptă poți aplica și atunci când nu te lupți, efectiv.
Astfel, topul ar fi așa:
1. Taekwondo
2. Lupte greco-romane
3. Box