| SuntEu24 a întrebat:

Salut! Vreu sa ma apuc și eu de,, sala " și am 2 dileme.

1. Antrenamentul!

Este ok acest antrenament?

Luni:
1) Impins la banca drepta cu bara
2) Impins la bancă inclinata cu gantera
3)  Fluturari laterale cu gantera pentru deltoizi
4) Extensii triceps cu gantera deasupra capului
5) Fluturari cu gantera la banca inclinata
6) Tractiuni cu priza supinatie.

Miercuri:

1 Ramat din aplecat cu bara priza pronatie
2) Flexii cu bara
3) Ramat vertical
4) Fluturari cu gantera  din aplecat pentru deltoizii posteriori
5) Ramat cu gantera
6)  Ciocane cu g antera

Vineri:

1) Genoflexiuni cu bara la ceafa
2) Indreptari cu picioarele drepte
3) Dumbbell incline Y raise
4) Flexii la aparat pentru picioare ( fata )
5) Flexii la aparat pentru picioare (spate )
6)  Flexia mâinii pe antebraț cu bara.

4 serii × 10 repetări pentru fiecare exercitiu

2. Dacă ma apuc sa trag de fiare de la 13 ani o sa imi stopeze creșterea? Adica acest antrenament solicita mult coloana? Dacă fac încălzire înainte de fiecare antrenament si lucrez cu greutăți cu care pot face 10 repetări fara sa ma forțez prea rau va fi ok? Si cate grame de proteine trebuie sa mananc intr o zi normala? Dar într-una de antrenament? Am 1.71 m si 60kg.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lucrul la sala inhiba hormonii de crestere si cum ai numai 13 anisori, nu mai cresti in ialtime.
Sala este recomandata adultilor de peste 20 de ani!
Apuca-te de un sport de echipa care sa te ajute sa te dezvolti sanatos si armonios, ca de asta ai nevoie acum. Poti face sala de la 20 la 80 de ani, dar acum, chiar ai nevoie sa tis e stimuelze cresterea.

| VoidEternal a răspuns:

Nu exista niciun studiu care sa fi ajuns la concluiza ca mersul la sala stopeaza cresterea. Terminati cu ideile astea de acum 20 de ani si cu miturile auzite la Maruta.

Ce este insa indicat e sa ai multa grija la inceput. Este deosebit de important sa adopti o postura corecta pentru fiecare exercitiu, pentru ca in cele mai multe cazuri accidentarile de acolo vin. Bineinteles fiind la inceput nu sa o poti invarti prin sala sute de kilograme, asta intr-adevar poate fi periculos. Trebuie sa incepi de jos si sa ai rabdare. Foarte foarte important este ca cineva sa fie atent la tine cand incepi si sa-ti corecteze greselile de postura, sa-ti indice anumite exercitii, etc.

Uite cateva articole care anuleaza mitul asta

https://www.healthline.com/......unt-growth
https://www.insidehook.com/......unt-growth
https://howtogrowtaller.com/does-gym-stop-height/

De asemenea daca vrei sa te apuci de sala recomand canalul AthleanX de pe YT. Asculta cu atentie si baga cu atentie la cap tot ce spune Jeff Cavaliere si totul o sa fie bine.

| Cheo0S a răspuns (pentru VoidEternal):

Tipul ala nu are nici o treaba cu sala.

| VoidEternal a răspuns (pentru Cheo0S):

Hahahaha, serios? Nu a fost decât terapeutul echipei The New York Mets. A antrenat "decât" atleți, wrestleri și luptători MMA, dar na, sunt sigur că știi tu vreun băiat la sală care e mai priceput și oferă sfaturi gratis altora.

| UserRo10 a răspuns:

Sa nu uiti sa diversifici antrenamentele. Niciodata sa nu ai doua antrenamente identice in doua/trei saptamani chiar daca lucrezi aceeasi grupa musculara.