| Petrule_Cristy_2003 a întrebat:

Salutare, am 17 ani si as vrea sa ma înscriu la un sport de contact/lupta si nu stiu ce sa aleg dintre Box, MMA si kick box ce mi-ati recomanda?
După cat timp as sti sa ma bat cat de cat?

Ps:nu vrea sa fac de performanță vreau doar sa stiu sa ma bat, care credeți că e mai bun?

Mulțumesc!

20 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Alegi sportul care iti place, degeaba iti recomanda toti MMA daca tie nu-ti place, ca dupa 6 luni sau 1 an o sa te lasi de antrenamente.

Alege ce-ti place, asa o sa te si tii de treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu știi ce vorbești, sau vorbești cu substanțe halucinogene în sânge?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica? Sigur pentru mine e reply-ul asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, e pentru tine.
Pentru ceea ce dorește el, mma-ul este cel mai potrivit.
Aici plăcerea nu are nicio treabă, el are nevoie să învețe să se bată, nu să-i placă.
Dacă-i plăcea lupta, nu mai punea întrebarea, știa exact ce, unde și cum s-o facă.
Înțeles?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu se tine de antrenamente si renunta dupa 6 luni, il ajuta?

p.s.: nu-mi spune ca kickboxing-ul (sau varianta mai faina, muay thai) nu e bun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Și de unde știi tu că n-o să-i placă mma-ul laughing si mai ales de ce ar trebui să facă muay thay sau kickbox, că așa vrei tu?

Pe stradă, dacă vrei să te aperi și știi doar box, e bine, dar nu e comparabil cu a ști și discipline care sunt specializate pe lupta la pământ sau unde se practică și supunerea.
Uită-te la un match de mma și la unul de box și gândește-te de ce ar avea nevoie el.
Ahh, dacă ar face muay thai și jujitsu împreună, ar fi ok, dar nu doar o disciplină, că el vrea să se bată, nu să facă sport, dacă vrea sport se ducea la fotbal.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti sugerez sa citesti și ce am scris eu mai sus. Am cunoscut zeci (da fapt sute, dar cine numara) de oameni care s-au apucat de sport de contact si s-a aplicat mereu ce am zis acolo.

Cosmin are dreptate, ar trebui să facă sportul care ii place. Daca nu-i place niciun sport de contact, atunci da, să se ducă la fotbal că are șanse mai mari să învețe să se bată acolo. În salile de arte marțiale nu se învață bătaie, se învață luptă, iar bătăușii nu își au locul.

Also, dintre unul care a făcut 6 luni kickbox de plăcere (înveți altfel când îți place) și altul care a făcut 6 luni de MMA "ca bombardierii", eu aș paria pe primul happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, sunt absolut de acord, dar, i-am răspuns așa pentru că eu cred că face parte din categoria, bătăuși.
Dacă-i plăcea, nu scria așa laughing

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru anonim_4396):

Corect! Vreau sa ma invat sa ma bat

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce-o sa-i placa, i-am zis ca idee, e important sa te si tii de treaba, am vazut destui care dupa 6 luni au abandonat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Și care sunt motivațiile tale? Vrei să te aperi, să înveți doar, sau vrei să bați pe cineva happy?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.tpu.ro/......nii-si-la/

Vezi ca am avut dreptate, deja a renuntat la MMA :))

| AnastasiaK a răspuns:

Cel mai bun dintre cele 3 mentionate de tine este, clar, MMA pentru ca imbina mai multe stiluri.

La sporturi de contact in general vin mai multe tipuri de oameni: cei care vor sa faca performanta; cei care nu vor, dar sunt totusi pasionati si vor sa invete sportul respectiv; cei care vor sa prinda putina incredere in sine, sa invete autoaparare, etc; cei care vor sa faca o forma de miscare ȘI (aici te incadrezi tu, din cate vad) cei care vor sa invete bataie. Din experienta mea, aceia din ultima categorie nu invata NICIODATA. Ori vin pana au ei impresia ca sunt mari "bombardieri" si de fapt nu stiu nimic ori se lasă, fiind dezamagiti, cand isi dau seama ca dupa o perioada tot isi iau bataie. Indiferent de varianta, mai mult de cateva luni, un an, hai maxim doi ani, nu i-am vazut pe cei de genul la sala.

Acum depinde strict de tine in cat timp inveti sau DACA inveti vreodata (am cunoscut si oameni care faceau kickbox de 9-10 ani si tot nu stiau mare lucru), eu doar ti-am spus ce am observat.

| Petrule_Cristy_2003 explică (pentru AnastasiaK):

Dar tu ce faci MMA?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Petrule_Cristy_2003):

Eu in prezent fac kickbox si muay thai, ocazional si box. MMA nu fac, nu am facut si nu vreau sa fac, dar cunosc destui care au facut sau fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper, că vrei să înveți să te aperi, nu să te bați cu cineva. ))

MMA, o să înveți diferite arte marțiale, printre ele, și box și kickbox, și altele care te învață să lupți și la pământ, de exemplu ju jitsu.
Dacă vrei să te bați laughing alege mma.
După cât timp? Dacă începi cu întrebările aste, nu în viitorul apropiat.
Baftă! laughing https://tenor.com/view/karate-kid-gif-12408637

| Osneros a răspuns:

Sporturile de contact n-au treabă cu bătăile de stradă. Dacă te bați tu, mare bombardier, cu alt mare bombardier s-ar putea să-ți iei și o bâtă în coaste, nu doar pumni în moacă.
Cum ți-au zis și ceilalți, dacă vrei să înveți bătaie, sporturile nu-s de tine, du-te la bătaie pe stradă cu ăia cu cefe late și o să înveți bătaie de stradă.

| Clytia a răspuns:

Îți spun de la un prieten care a făcut din toate că MMA e cel mai indicat.

| Alexxx40383736 a răspuns:

Salut, îți recomand cu incredere luptele, am practicat lupte de la 6 ani pana pe la vreo 11-12 și am învățat foarte multe chestii utile și m-a maturizat. Poti încerca și la mma dar eu zic ca ți ar prinde bine luptele sau judo.Nu înveți sa te bați, înveți sa te aperi.Succes