| Petrule_Cristy_2003 a întrebat:

Ce sa aleg dintre Box si Kick Box?
Si care e diferenta dintre ele ..adică din cate stiu la Box doar cu pumnii și la kick box si cu picioarele?

Ps:Vreau sa ma invat sa ma bat nu vreau sa fac de performanță doar sa stiu sa ma bat

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la karate sau krav maga daca vrei sa inveti sa te bati, ca pe strada n-o sa ai manusi sau tibiere laughing

| Lowkee a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca la box/kickbox se poarta manusi si tibiere, ce? Cu ce le face asta mai putin eficiente pe strada?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Lowkee):

Manusile da, te limiteaza. Uite:

- Fara manusi lovesti diferit, pana si croseul e diferit.
- la kickboxing poti bloca unind manusile si lipundu-le de frunte, blocajul asta nu merge fara manusi
- alte blocaje nu merg fara manusi (manusile acopera un spatiu destul de mare)
- ai degetele blocate si nu poti face priza, apucaturi sau altele
- reguli care te limiteaza (ia incearca la MMA un high kick la fel de des ca la kickboxing, sa vezi cu ce viteza te pune la pamant si se urca pe tine sa-ti dea pumni in cap).

Uita-te la MMA, cat de diferita e o lupta. Cred ca MMA-ul e cel mai eficient pentru strada. Iar Krav Maga/karate sunt practic un MMA fara reguli happy

| StrongHeart a răspuns:

Boxul mai este numit "sweet science" si nu degeaba.Este cel mai vechi sport de contact si cel mai iubit de catre fani.
Desi kickboxul, bjj si mma au in momentul de fata mai multa popularitate, fundatia pe care s-au cladit toate sporturile astea este boxul, care a trecut testul timpului.
Parerea mea este ca boxul este superior, pentru ca da, o sa zica unii, pai la box dai cu pumnii si la kickbox iti folosesti si picioarele deci clar k1>box.
Nu e neaparat asa fiindca un kickboxer nu avea niciodata footworkul unui boxer, pentru ca boxerul are mai multa libertate de miscare a picioarelor si poate sa danseze in ring precum Lomachenko, un ucrainean foarte bun la box :
https://www.youtube.com/watch?v=PPW-D_RGNW0
In box vei invata mai mult decat sa te bati,vei invata chestii de viata precum disciplina,respect,fair-play,spirit de competitie.
In ambele sporturi inveti sa te bati,dar parerea mea e ca boxul este net superior kickboxului.
As mai adauga,daca vrei sa inveti sa te bati,sa o faci doar in ring,in afara ringului fii un om normal,asta fac luptatorii adevarati,nu esti cu nimic mai special daca aplici ce ai invatat la sala pe strada si știi cum se zice,orice naș isi are nașul.
Succes,daca vrei sa inveti sportul asta frumos, vezi cum te descurci la amatori si cine stie, daca ajunge sa-ti placa, poti sa faci o cariera din asta, oricum sportul asta este foarte bun pentru oricine la orice varsta, inveti multe.
Cateva canale de Youtube care te pot invata multe despre lupta, atat box cat si mma:
https://www.youtube.com/c/Fighttips/videos
https://www.youtube.com/c/PrecisionBoxing/videos
https://www.youtube.com/c/BoxingLegendsTV/videos

| AnastasiaK a răspuns (pentru StrongHeart):

Cred ca nu ai citit intrebarea. Omul a zis ca vrea sa invete sa se bata, nu sa faca performanta, nu sa danseze in ring.

Si de unde pana unde bjj are la baza boxul?

| Osneros a răspuns:

Ai și renunțat la mma?

| IoanaMihaela5267 a răspuns:

Eu zic sa incepi un antrenament de kickbox pentru ca picioarele sunt cele mai puternice pe cand mainile cele mai rapide. Aceasta combinatie daca, stii sa le folosesti, urmand cateva cursuri, poate fi fatala