| FlorinBboy a întrebat:

Salutare. Am 25 de ani, inaltime 1, 75, greutate 57kg, si doresc sa imi schimb aspectul fizic, trag de ceva timp de greutati, fac febra musculara, dar alta e problema, ca eu nu prea am pofta de mancare, nu prea consum carne mai deloc. Vreau sa va intreb, daca eu trag zi de zi, timp de 2 ani dar nu consum proteinele necesare, ar exista vreo schimbare? Sau as trage in zadar?

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Zi de zi? daca vei mai trage ceva timp zi de zi la sala te vei auto-distruge. Ingelege ca corpul functioneaza ca o masinarie, are nevoie si ea de putina odihna pentru a functiona corect, asa este si cu corpul uman, daca il vei pune sa munceasca zi de zi mai tare il distrugi decat sa-i favorizezi sanatatea. Nu o sa ajungi prea departe daca vei fi in deficit caloric sau proteic, dupa un antrenament intens fibrele musculare au micro-rupturi care se refac cu proteine, odata ce fibrele tale musculare au toti nutrientii pot sa se refaca dar daca nu au toti nutrientii de care au nevoie pai atunci nu se refac 100%. Deci da daca nu iti asiguri toti nutrientii de care ai nevoie pentru 24h atunci poti zice ca tragi de fiare in zadar, pentru asta au fost facute suplimentele, pentru a-ti asigura toate proteinele daca esti in deficit. Pana la urma nu uita 50% Alimentatia, 25%Antrenamentul si 25%Odihna, toti sunt ca 3 stalpi care tin o casa fara unul ceilalti 2 cad.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Proteine si amino!

| Sn4k3 a răspuns:

Stii cum se zice, 80% nutritie, 20% antrenament. Daca chiar vrei sa te schimbi, iti faci o dieta potrivita tie cu multe mese, ca sa nu mananci mult la o masa, si mancaruri care-ti plac, dar au si nutrienti necesari, pentru a manca mai ''lejer''. O sa fii nevoit sa mananci si ce nu-ti place probabil, dar asta e, daca ar fi usor toata lumea ar face-o. Fara mancare nu faci nimic semnificativ.

| aXy99 a răspuns:

Vei creste la inceput putin apoi vei stagna. Nu poti creste in deficit caloric mai ales daca nu consumi proteinele necesare.