| bunaciunedebaiat a întrebat:

Am o intrebare la cei care practica culturismul,cei care trag sau care au tras la sala.
Daca trag pur,fara gram de proteina si creatina,cresc cat de cat in masa musculara? si in cat timp?
Inaltime: 1, 84
Greutate: 75 kg
Si ca o paranteza (nu fac febra la brate, biceps in special)
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
24 răspunsuri:
| ZzP1nG a răspuns:

Salut eu bag de 5 luni fara proteine/creatina (steroidul meu e apa plata big grin) La piept am crescut 30 de kg in greutate iar la bicept cam 8, restul nu le mai zic. Eu am urmat cam 2 programe, la inceput e mai bine 3 zile pe sapt undeva la 1-2 luni da e foarte obositor sa bagi atatea grupe pe zi.Eu acum am programul in felul urmator. Luni : piept
Marti: spate
Miercuri: pauza
Joi:umeri+Picioare
VIneri:Brate(biceps+triceps)
Bafta si nu uita SALA NU ESTE RAIUL. Nu faci concurs cu alti cat de mult poti ridica, si nu ne dam mari la sala daca ridicam mai mult decat altul!

| bunaciunedebaiat explică:

Multumesc mult de tot! Ce parere ai de programul facut de mine.

Luni: piept + biceps
Marti: LIBER
Miercuri: picioare + umeri + trapez
Joi: LIBER
Vineri: spate + triceps
Sambata: LIBER
Duminica: LIBER

Am sa bag si antebratul undeva in una din astea 3 zile in care merg la sala

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Salut,

Pare ok, dar... picioare+umeri+trapez, cand ai timp? doar picioarele ( coapse + gambe + biceps femural ) iti ia cam 45 de minute.
Eu iti recomand 4 sedinte pe saptamana, sa pui umeri+triceps in alta zi, si sa lasi o zi doar pentru picioare si o zi doar pentru spate ( gandeste-te ca spatele e cat piept + abdomen, si trebuie lucrat tot, sa NU lasi zona lombara nelucrata, e foarte important sa fie puternica ).

Si ai nevoie de o alimentatie bogata in proteine ( carne, lapte, branza, oua ). Nu baga "multe fructe" ca o sa-ti fermenteze in stomac si o sa faci gastrita ( mai ales daca sunt porcarii umflate cu chimicale din comert ), daca ai o masa de fructe pe zi e suficient.

Incearca sa ai cam 5 mese pe zi si macar la 4 din ele sa ai 25 de grame de proteina minim ( un piept de pui de 100 de grame are cam 20 spre exemplu ).

P.S. : "fara gram de proteina si creatina" MORI... ai destule proteine din alimente, tu cred ca voiai sa zici fara gram de supliment happy. Stai linistit, suplimentele sunt tot naturale.

Vezi sa ai o masa bogata in proteine si carbohidrati la 30 maxim 60 de minute dupa antrenament, e cea mai importanta masa a zilei.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Pai daca asa sta treaba, o sa iau suplimentele alea (poate) mai tarziu.Asta incercam si eu sa "descopar" afirmatia tuturor care mi-au zis ca sala pe timp de vara e pff.Eu o sa ma tin totusi sa vad care e treaba.Deocamdata definirea nu mi-ar trebui, nu ca as fi foarte slabut, is la stagiul normal din cate aud de la prieteni, caci eu unul tot slabut ma consider.Am auzit multe alte lucruri cum ca atunci cand ajungi la 40cm pe brat treci mai greu peste asta, dar nu vad rostul nici aici, eu am 39, 5-40..si is curios sa vad cat de greu o sa trec peste, ca asa se aude pe aicilaughing.O sa ma tin de sala cat pot de tare, chiar daca uneori imi vine sa cad jos din picioare in sala de atat efort, dar trag tare si sper sa fie bine.Ar trebui sa bag un energizant inainte de sala pentru a lucra la o capacitate "mai mare"?

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Sincer, tu crezi ca muschiul tau stie el de pragul de "40"? Crezi ca e programat sa stagneze la 40? Nope laughing
Ideea e asa, ca la orice sport, progresezi din ce in ce mai greu. Si la slabit la fel, primele 10 kg le dai cel mai repede jos, ultimele 2 cl mai greu.
Spre ex. eu la sala de la impins 60 la impins 90 la piept mi-a luat cam 5 luni. De la 90 la 100 mi-a luat 4 luni, adica mult mai greu. Dar tine minte, FIECARE OM ARE ALT GENETIC => fiecare om progreseaza diferit, unii mai repede, altii mai lent.
Apropo, daca esti slab (sau normal) nu ai ce sa definesti, definirea este cand NU esti slab DELOC chiar happy, ca pentru definire trebuie sa slabesti tongue

Nu prea sunt adeptul energizantelor, nu am folosit niciodata. Cel mai bun "energizant" e sa mananci cu 2 ore inaine de sala si cl mai bine e sa aiba carbohidrati cu absorbtie lenta ( pe langa proteine ), ca sa-ti dea energie o perioada lunga de timp ( ex. orezul ), eu prefer un piept de pui cu orez sau un muschi de vita cu orez.

Poti sa-i ceri un sfat si instructorului de la sala, vezi ce parere are. Probabil o sa-ti recomande un izotonic, are avantajul ca te energizeaza si iti inlocuieste electrolitii pierduti prin transpiratie si efort.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Pai asta e si parerea mea in legatura cu "40 pe brat"...nu vad logica la treaba asta.Stiu ca la inceput pui si 2 numere pe brat pe luna, iar dupa pui mai greu, dar cum ca stagnezi la 40, asta n-am crezut-o niciodata.Eu inainte de sala cam cu 1 ora mananc ceva gen paste daca am facute, daca nu imi fac un "shake" de fructe acasa si il beau, iar cu 30 de minute inainte de sala mananc o ciocolata, oricum am pus bine pe mine cu alimentatia care am avut-o si cu programul de sala, numai ca la fel ca orice om vreau mai mult de la mine, am mai mari asteptari, intelegi tu.Stiu ca e o greseala pe care multi o fac si ajung la supra-antrenament, poate nici nu ar trebui sa isi mai aibe rostul aici intrebarea, dar ce zici, sa merg la sala in fiecare zi?(6 zile pe saptamana ca duminica e inchisa sala) desi stiu raspunsul ce o sa il dai.Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Pai daca mergi 6 zile pe saptamana, sigur fiecare muschi se odihneste 48 de ore? Ca spre ex. daca luni faci biceps abia miercuri poti face spate, etc., poti sa-ti faci un program de 6 zile a.i. sa respecti acel principiu? Daca da... atunci e bine, dar eu stiam ca 6 zile / saptamana fara supra-antranament reusesc doar cei cu steroizi, nici Arnold nu a reusit pana nu a luat steroizi.
P.S. : decat sa-ti bati capu cu proteine si creatina, de ce nu-ti cumperi glutamina? Are rolul de refacere, nu te umfla sau alte chestii de genul, ajuta doar la recuperare, sa te refaci mai repede dupa efort, nu are efecte secundare sau contraindicatii.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Nu,lasa ca o sa incerc sa reduc din zile, deocamdata, am sa merg maxim 4 zile, sa am si timp de odihna...nu incerc sa bag mult si prost, mai bine putin dar bine. Oricum o sa retin toate lucrurile astea, si o sa imi fie de mare folos pe viitor, toate denumirile astea si toate sfaturile tale.Multumesc mult de tot barbate pentru tot...m-ai ajutat enorm, de acum nu mai trebuie decat sa le bag in practica.Mersi fain de tot inca o data, esti baietas de treaba!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Cu placere happy

| bunaciunedebaiat explică:

Multumesc mult, pai am 5-6 mese pe zi, cateodata o fortez si pe a 7-a sa intre, mananc tot ce se poate manca, am fierul prea mare si deocamdata trebuie sa renunt la oua ca din cate am inteles contine f mult fier, dar beau in jur de 1 litru lapte pe zi,mananc branza, carne, ceafa de porc, piept de pui, fac suc de fructe in casa "1 banana, 1 kiwi, 1 portocala, 1 mar, 100 grame nuca, putina lamaie/struguri". Alimentatia nu e o problema, nici trasul de fiare, cand e de tras, atunci nu-i de gluma (nu pentru mine). Multumesc de raspunsuri!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Foarte bine, imi place happy
Vezi doar sa nu te supra-antrenezi.
Si la alimentatie recomand sa nu bei lapte chiar zilnic, mai lasa si zile de pauza in care bei altceva. Iar legat de oua, poti manca linistit albusuri, au doar proteine + apa.

Si da, normal ca poti creste si doar cu alimentatie. Cat si in cat timp nu iti poate spune nimeni, ca difera de la persoana la persoana, nu toti avem geneticul la fel. Dar trebuie sa se observe diferente din 2 in 2 luni, cam asa. Daca trec 3 luni fara nicio schimbare ai ajuns la plafonare si cam trebuie sa iei un supliment, ceva, sau sa schimbi programul de antrenament.

| bunaciunedebaiat explică:

Am inteles,sincer sunt nelamurit, sa bag sau nu proteina in mine, ceva imi spune sa bag ceva imi spune sa nu bag, sunt confuz in priviinta lor dar iti multumesc mult pentru raspunsuri, conteaza mult pentru mine. Febra musculara la picioare si la bicepsi in special stii cumva de ce nu fac? la biceps fac 5 exercitii x 4 serii, incep cu flexii bara, flexii gantere, ciocane, concentrate si scott

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Dar raspunde si tu ca reply, ca sa primesc notificare happy

Cam multe pentru biceps, eu fac doar 3 exercitii, 3 serii. Le faci corect? Adica, ai cotul blocat, fara sa balansezi corpul, si mentii muschiul incordat pe toata durata exercitiului? Daca da, atunci mareste greutatea, altfel poti s-o scazi.

Nu trebuie neaparat sa faci febra.

La cum mananci o sa progresezi si fara proteine. Daca ai dubii legate de proteine, mai asteapta. Ca mai dureaza cativa ani pana ajungi in stadiul in care chiar nu poti progresa fara, si pana atunci poti sta de vorba cu un medic sportiv, sa-ti explice detaliat cum sta treaba.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Aaa...pai asta imi e, sa nu fac supra-antrenament, mananc foarte mult, am si arsuri stomacale noaptea de la acidul acumulat in stomac, eu inainte sa fac sala aveam 1 masa pe zi sau la 2 zile, nu mancam mult, iar acum 5-6 mese chiar si a 7-a masa intra cateodata totusi e ceva, si se cunoaste, am luat in 2 luni 4 kg, si cateva numere pe brat, multi imi zic ca am crescut, dar nu mi se pare, adica eu tot mic ma vad.Ma scuzi ca te intreb, dar tu ce program de sala ai? ca nu vreau sa gresesc undeva, multi zic piept/biceps, altii zic biceps/triceps...si nu stiu ce sa fac, ce combinatii sa incerc.Multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Uite programul meu de antrenament si alimentatie :
http://www.culturism.ro/forum/jurnal-personal/jurnal-cosmin-0001.html

Exercitiile de baza le faci primele, alea ajuta cel mai mult la cresterea masei musculare.
Ele sunt :
pentru piept : impins cu haltera
spate : tractiuni
biceps : flexii cu bara dreapta
triceps : impins cu priza ingusta sau flotari la paralele
picioare : genoflexiuni cu haltera ( dar faci intai 3 serii de extensii pentru incalzire )
deltoizi ( umeri ) : impins la presa militara

vezi ca cele 4 kg nu sunt de muschi "pur", nu poti sa cresti in masa musculara fara grasime. O sa mai cresti o perioada si apoi trebuie sa te "definesti", adica sa slabesti pastrand cat mai multa masa musculara ( o sa-ti schimbi dieta si o sa treci pe cardio ), dar mai dureaza pana atunci. Mai pune minim vreo 5-6 kg intai.

Si uite o chestie practica a suplimentelor, sa ai aceeasi cantitate de proteine pe zi fara sa-ti fortezi stomacul si sa faci arsuri.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult pentru reply, am citit si m-am documentat de la tine cu mai multe lucruri de prisos, ce pot sa zic, programul este foarte bun, la fel si mersul tau la sala 4 ori pe saptamana, asa merg si eu 3-4 ori.Inainte mergeam 6/7 zile duminica nu mergeam ca era inchisa sala, si stateam 3 ore-3 ore jumate, a cate 8-9 exercitii pe grupa, dar mi-am dat seama ca era o greseala si ca faceam supra-antrenament.De definit o sa ma definesc foarte frumos dar trebuie sa mai adaug niste kg in plus si dupa o sa fac numai definire, dar pana atunci nu-mi doresc decat sa adaug acele kg.App, tu pe timp de vara, cum e acum, ai tragere de inima sa mergi la sala? caci eu unul nu prea, merg asa...laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Da, 45-60 de minute pe un antrenament e optim.
Da, am tragere, mai bag si inot. Eu am lasa langa birou si merg cu colegii inainte de pauza de masa.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Stiu,am citit pe jurnalul tau...frumos asa, am citit si ca ai facut ceva timp sala, cred ca stii o sumedenie de lucruri despre subiectul "culturism". Daca ma voi apuca vreodata de proteine sau creatina, ce mi-ai recomanda? Intreb asta pentru ca pe piata sunt foarte multe nume de suplimente din astea gen pro mass sau gigant pro mass, cineva mi-a spus ca is foarte bune...si poate pe viitor o sa iau si suplimente si as dori sa stiu ce anume sa iau daca o sa fie cazul.Merci!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Alea sunt gainere, iei cand esti ectomorf ( adica foarte slab si firav ).
Iei asa :
- un gainer, daca esti ectomorf
- concentrat proteic, in alt caz
- arzator de grasimi cand vrei sa slabesti

Conteaza foarte mult firma, alea sunt de la pro nutrition, o firma destul de slaba.
Daca ai bani, recomand Optimum nutrition sau Dymatize, daca vrei mai ieftine nutritech sau chiar pro-nutrition. NU REDIS!

Creatina nu-ti recomand, ramai la proteine deocamdata.
Dar cel mai bine e sa mai intrebi atunci.

In principiu exista proteina cu absorbtie rapida ( din zer spre ex. ) si proteina cu absorbtie lenta ( milk & egg, caseina, etc. ). Cea mai importanta e cea cu absorbtie rapida, se ia imediat dupa antrenament ( in primele 30 de min dupa antrenament muschii absorb cel mai bine proteinele ) si cea cu absorbtie lenta inainte de culcare ( sa-ti hraneasca muschii in timp ce dormi ).

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Asta e beleaua,ca pe piata is gainere, proteine, creatina, steroizi ca nici nu stii care si cum e treaba, cu absortie lenta/rapida...is de 100 de feluri si ma zapacesc de cap.Din cate am inteles si alea de la Storm cica ar fi bune.Acum nu stiu ce sa fac, daca o fi sa comand ceva de pe vreun site de-al lor am sa iau de la optimum nutrition sau dymatize, site-urile lor oficiale care sunt? ca as vrea daca o sa fie cazul pe viitor sa iau exact de la sursa, nu intermediari deastia, care pot schimba continutul.Acum am inteles care-i treaba cu absortie rapida si lenta, ca asta mi-a dat batai de cap pana acum, daca o sa fie cazul o sa iau cu absortie rapida, is mai bune nu? Multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

De ce nu iei din magazin? Toate astea au magazine in Bucuresti, dar sa fie magazinul lor, NU distribuitor autorizat ( distribuitorii adauga 30-50 % la pret ), poti sa cauti pe net. Eu am vazut un magazin unde erau produse "six star nutrition" si california fitness ( ambele sunt firme foarte bune ) langa universitate, de la fantana mergi perpendicular pe intercontinental, in sens opus, unde este si magazinul calivita ( cauta pe net unde e magazinul calivita langa universitate ). Si aveau preturi de producator.

P.S. : daca iti cumperi ceva, uita-te la administrare si fa-ti un calcul a.i. sa te tina o luna, ca daca iti cumperi o cutie care te tine 2 saptamani n-ai facut nicio treaba.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Si da, alea cu absorbtie rapida sunt mai bune, ca alea se iau in cel mai important moment ( imediat dupa antrenament ), atunci ai o "fereastra" de 30 de minute in care muschii "absorb" cel mai bine proteinele.

| bunaciunedebaiat explică (pentru Cosmin86):

Multumesc mult de tot pentru toate informatiile aduse,dar deocamdata nu ma bate gandul sa iau,mai ales ca e vara si am inteles de la baieti ca vara nu prea se "lipesc" muschii,adica proteina vara ar fi cam degeaba luata,de aceea multi se lasa de sala pe timpul verii sau fac definire,daca gresesc cu ceva te rog sa ma corectezi,app nu sunt din Bucuresti. Oricum am sa incerc asa normal "pur" fara nici un gram de supliment, ca proteina iau din alimente, la fel si creatina care tot din carne o iau pana la urma urmei, incerc fara, si o sa ajung la aceasta "etapa" cand e cazul.Inainte de antrenament tot timpul mananc o ciocolata, iar dupa antrenament mananc o banana pana sa ajung acasa sa mananc mancare (paste deoarece contin f multi carbohidranti sau mancare bazata gen carne, fasole, mazare).

| Cosmin86 a răspuns (pentru bunaciunedebaiat):

Pai asta zic si eu, sa faci fara suplimente pana ajungi in stadiul de plafonare, mai dureaza pana atunci, la cat mananci tu o sa mai dureze o gramada happy
Chestia ca "vara nu se lipesc muschii" e o alta aberatie spusa in general de copii de 15 ani care nu au nicio treaba cu sportul asta, intreaba un medic sportiv sau un sportiv de performanta.
Definire se face oricand, nu neaparat vara, in general definire faci cand vrei sa participi la concursuri, altfel nu-i vad rostul. In principiu pentru definire trebuie sa slabesti si sa-ti mentii cat mai multa masa musculara ( in perioada de definire se pierde si din masa musculara ), si in general sportivii adopta strategii foarte dure la definire, de-aia zic k n-are rost daca nu participi la concurs. Un exemplu de definire "dura" e ca inainte de concurs cu 3-4 zile nu mai beau apa deloc sau doar apa fara saruri si aia foarte putina. ( un culturist roman a facut asta fara supravegherea unui medic, Viorel Ristea, si a murit )