| RedGoat a întrebat:

Salutare!

Am 3 luni si 9 zile de cand am inceput fitness-ul,mai precis sala. In tot acest timp am avansat treptat cu greutatile, de exemplu in prima saptamana de sala nici nu puteam sa ridic bara goala la piept (nu aveam forta destula), iar acum am ajuns sa pun 12, 5 kg pe amandoua parti. Pana acum doua saptamani faceam flexiile cu gantera cu 10 kg, dar mi-am marit greutatea cu inca 2 kg, respectiv 12 kg. Dupa antrenamentul de brate (si exercitiul de flexii efectuat),urmatoarea zi cand solicitam bicepsul (in diferite activitati casnice) a inceput sa ma incepe in zona dintre antebrat si biceps (incheietura), probabil vreun os, eu asa simt. Chiar este jenanta durerea asta asociata cu o "intepatura continua". Precizez ca simt aceasta durere de vreo 2 saptamani. Din ce cauza s-a produs aceasta durere si daca stit remedii

6 răspunsuri:
| sanboss a răspuns:

Da, du-te la medic sa iti faca o radiografie SAU la medicul de familie sa iti dea niste pastile SAU macar sa iti zica ce sa faci

spor la sala

ce suplimente folosesti?

| CristiMC a răspuns:

Dai incalzire inainte de antrenament?

| RedGoat explică (pentru sanboss):

Nu folosesc suplimente, ma bazez doar pe o alimentatie buna

| RedGoat explică (pentru CristiMC):

Fac incalzire, dar nu cine stie ce
rotiri ale mainilor, ale bazinului...tractiuni si la helcometru

| CristiMC a răspuns (pentru RedGoat):

Eu personal stiu pe pielea mea cat de importanta este incalzire inainte de a incepe antrenementul cu greutati, din asta trebuie sa fi foarte atent.

Fa pauza cateva saptamini sa nu agravezi situatia. Durerea poate fi provocata de o articulatie, tendon sau ligament. Cel mai probabil este o accidentare din cauza incalzirii slabe si executiei incorecte.

| calinabz a răspuns:

Salut, este posibil sa fie o tensionare a tendonului bicepsului, dar este doar o speculatie... daca durerea persista, clar ar trebui sa vezi un medic. Referitor la antrenamentele de brate, uite aici cateva tip & tricks ca sa le antrenezi mai eficient - https://www.youtube.com/watch?v=nxCyLDlW8P8