| Tudor_7970 a întrebat:

Daca antrenez numai mainile, fac flexii de antebrat, flexii biceps ca incepator, slabanog, cu o gantera de 5 kg, si as vrea sa stiu:din ambele, in cat timp fac forta, nu masa, daca lucrez, in primele 3 saptamani, 10-15 repetari de 3 ori?

Răspuns Câştigător
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Eu m-am apucat de sala acum 4 luni si faceam 3 serii 10 flexii biceps cu 3kg, acum fac 4 serii 10 flexii biceps 12.5kg.
Forta faci destul de repede, tine-te de ele.
Succes!

2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

Hai sa punem problema altfel. E bine ca ne-ai spus ca esti ectomorf (slab), insa nu ne-ai dat detalii concrete.

Forta e proportionala cu masa musculara slaba. Vei avea impresia de o forta mai mare daca faci antrenamente, dar de fapt pur si simplu castigi rezistenta si nu forta. Doua lucruri diferite.

Problema e ca daca tragi in nestire de fiare si nu te alimentezi corect, exista posibilitatea sa mai slabesti, sa te accidentezi sau pur si simplu sa nu ai nici-un rezultat, decat acea rezistenta de care vorbeam.

Alta problema: antebratul si bicepsul sunt doua grupe de muschi care indeplinesc aceeasi sarcina, cea de flexie a bratului. Intrebarea mea e urmatoarea, in momentul in care incepi sa ai crestere de masa musculara (ceea ce inevitabil, daca lucrezi corect si mananci la fel de corect), ce vei face cand bicepsul iti va eclipsa tricepsul, vei avea antebratul mare si bratul superior va fi slab (privit din fata), umerii subdezvoltati etc?

Trebuie sa lucrezi toate grupele de muschi aflate in brate ca sa te poti bucura de un succes clar si sa nu ai regrete dupa aceea.

Stiu ca poate pentru tine nu e important cum arata si vrei doar forta, insa mai tarziu iti va parea rau si ti-am explicat forta e intr-un raport constant cu masa, deci trage singur concluziile.

Pentru alte detalii, alimentatie, antrenamente lasa-mi un mesaj sau citeste de pe site-ul acesta : http://www.getfit.ro/

Pentru ectomorfi cel mai bine are fi sa faci 4 seturi care sa cuprinda intre 6-12 repetari. In momentul in care faci corect, lent repetarile, ai nevoie de o crestere in greutate a ganterelor, altfel nu vor mai exista progrese, decat mentenanta. Corect se face pentru ectomorfi, sa inceapa cu cea mai mica greutate si saptamanal sa adauge cate putin, nu sa faca saptamani intregi cu aceeasi greutate. App nu lucra zilnic biceps, lasa pauza macar 2 zile, in mod normal muschiul se regenereaza complet (e in stare functionala perfecta si a incheiat procesul anabolic), dupa 7-10-14 zile (depinde).

Multa bafta!

| hummer24 a răspuns:

Pai daca zici ca esti slabanog de ce lucrezi numai bicepsii? antreneaza vere si umerii si tricepsii care sunt mai mari in volum ca bicepsii. Nu stiu cum te antrenezi dar, trebuie sa faci 4 sau 8 serii a cate 12 repetari cu o greutate cu care poti sa faci corect 12 repetariwinking intelegi?