| moto750 a întrebat:

Am o problema cu mușchii lombari și anume ca nu sunt suficient de dezvoltați iar din cauza asta ma dor. Pe lângă asta, vertebrele l4-l5 au un spațiu între ele mai mic decât trebuie, drept pentru care se aud niște trosnituri în zona soldului. Trebuie sa cresc mușchii, sa ii întăresc, dar nu prea am voie cu greutăți, nu am voie la sală... Ceva sfaturi ați putea sa îmi dați? Mulțumesc frumos!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vertebrele l4-l5 au un spațiu între ele mai mic decât trebuie, drept pentru care se aud niște trosnituri"

sună trist, dacă ai peste 60 de ani, aia e!

| moto750 explică (pentru sierra1):

Partea proasta e ca am 21...

| sierra1 a răspuns (pentru moto750):

Nu aștepta sfaturi de la noi - bieți absovenți de gimnaziu - du-te la medic!

| Cosmin86 a răspuns:

Sunt vreo 20 de tipuri de tractiuni, vreo 20 de tipuri de flotari (inclusiv la paralele, unde ai tot corpul in aer, exercitiul meu favorit pentru triceps) si vreo 30 de tipuri de genuflexiuni.

Da-i bataie...eu de 1 an ma antrenez doar in parc si tot am crescut in masa si forta (fac 11 flotari intr-o mana la aprox 98 kg).

| AnastasiaK a răspuns:

Din moment ce faci afirmatii gen "vertebrele au un spațiu între ele mai mic decât trebuie" îmi închipui că ai discutat cu un specialist și îți sugerez să faci asta în continuare. Mai ales când există probleme de genul, TPU e o alegere proastă.

| moto750 explică (pentru AnastasiaK):

Am fost la n specialiști, din păcate niciunul nu a fost în stare sa îmi spună ce și cum... Îmi încerc norocul aici, știind ca mai sunt doctori și sportivi pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu ai voie la sala sau cu greutati? Oricum, poti face acasa acelasi exercitiu dar fara greutate pana mai cresti in forță sau faci cu o greutate infimă(1-2kg) cu o sticla sau ceva.

| Moron a răspuns:

Incearca sa faci exercitii acasa, doar cu greutatea corpului, genoflexiuni, indreptari, multe repetari