| KALASHER a întrebat:

Am o problemă majoră. Deci săptămâna trecută am realizat că mi-am pierdut copilăria în fața calculatorului. Menționez că am 13 ani,am 1, 69 și 53 de kg și că învăț bine! Nu demult am vrut să-mi pun în ordine viața,renunțând la jocuri pe PC,PlayStation etc. și m-am înscris la școală la Handball, RugbyTAG.și nu pot arunca mingea 7 metri -_- deci nu am forță nici să ridic 20 kg! Nici viteză nu am, sunt praf.De obicei când mă forțez la handball să arunc mingea,mă doare umărul rolling on the floor Acasă am aparate de sport,gantere,haltere produse alimentare cu multe proteine,carbohidrați,și aș vrea să-mi cresc forța în mâini, masa musculara în tot corpul! Ce aș putea să fac?

Răspuns Câştigător
| PrunaPătrată a răspuns:

Pai: In primul rand, din datele care mi le-ai dat nu pari a fi gras, acum depinde si de la corp la corp.Eu am 12 ani si 6 luni, am stat in ultimul an sau ultimii doi ani destul de mult la calculator. Pusesem putin pe mine si se vedea, a venit si vara, m-am dus in concediu la un hotel care avea o camera cu cateva aparate de fitness, am mai incercat eu pe acolo sa fac si am decis ca in Septembrie, cand se termina vara imi fac abonament la sala din oras ( stau la 100 m de ea ).Si eu invat destul de bine, sunt a 6-a acum, in a 5-a am avut media generala 10.Sunt destul de popular in scoala, nu sunt tipul ala moale de care se iau toti, chiar din contra, eu ma iau de aia mai prosti laughing Deci cum ziceam, a sosit si Septembrie, m-am dus eu frumos la sala si mi-am facut abonament, antrenoarea mi-a aratat toate aparatele, 2 saptamani aproximativ m-am obisnuit cu ele si mergeam in fiecare zi, fericit etc. Dupa aceea am inceput sa ma informez ca lumea de tot despre culturism.Am aflat o gramada de chestii folositoare si interesante, mi-am completat incet incet multe curiozitati si astazi fac sala de 2 luni, am un program pentru incepatori la sala cu 3 zile pe saptamana.Marti joi si sambata, marti fac piept si spate (si trapez), joi fac picioare si sambata fac brate.Nu lucrez umeri pentru ca am inteles ca imi poate afecta cresterea ( se dezvolta deltoizii si nu imi mai dau voie sa ma dezvolt ) la picioare nu lucrez indreptari si genoflexiuni cu haltera pe gat pentru ca imi pun presiune pe coloana si tot asa, stagneaza cresterea.Nu fac nici pe presa oblica la picioare, pentru ca imi impinge inapoi piciorul si nu il lasa sa se dezvolte armonios.In rest lucrez ce ti-am zis mai sus cu restul aparatelor, iti recomand sa faci si tu acelasi lucru, sa te informezi cat mai mult si din surse mai sigure despre culturism.Cand zic culturism ma refer si la antrenament si in tot ce consta acesta, dar si la nutritie.Suplimente nutritive nu iti recomand, la varsta asta sunt anii in care cresti cel mai mult, deci ai grija ce alegeri faci.In primele saptamani am facut si eu presa oblica, umeri etc. care cica stagneaza cresterea, dar acum nu le mai fac.De o saptamana fac un workout pentru abdomen, adica diferite exercitii de abdomen, poti gasi si tu pe net daca ai nevoie.Am putina grasime pe abdomen, in rest sunt foarte bine facut, recunosc ca ma ajuta si genele.Am 29 cm in brat, e dezvoltat destul de bine, parerea mea. Apropo am 1, 60 si 55 kg aproximativ.Eu la nutritie incerc sa mananc odata la 2 sau 3 ore pe zi dar nu tot timpul, adica de exemplu cand am scoala inainte de inceperea orelor, in zilele cand am antrenament imi fac un sandwich cu icre sau cu ceva salam, oricum sa fie cat de cat consistent.Peste 2 ore, imi iau un covrig, iar peste 2 ore daca imi mai trebuie imi iau ceva baton de ciocolata sau poate inca un covrig, dar nu tot timpul. Dupa ajung acasa, merg la sala, cand vin iau pranzul care consta neaparat in ceva consistent, carne in general foarte consitenta. Dupa pe la 5 sau 6 mai mananc un bol cu fulgi de porumb si lapte, dar nu tot timpul.Iar apoi pe la 8-9 iau cina, care e si ea consistenta, oua sau ceva, cu cascaval, depinde.Recunosc din mesele astea nu toate sunt consistente, dar totusi sunt.Antrenamentul acasa ti-l recomand doar dupa ce esti bine informat si daca poti lucra mai multe parti ale corpului.Despre subiectul asta cu antrenamentul daca vrei vorbim mai larg pe privat.BAFTA!

| PrunaPătrată a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Inca ceva foarte important: Faza ca daca faci sala la varste fragede ramai mic e foarte ciudata, adica parerile sunt impartite, unii zic ca ramai si altii zic ca nu.Majoritatea vorbesc din auzite oricum, parerea mea este ca in primele luni de antrenament cresti si cu paine si gem, pentru ca e usor, de aia o las si eu mai moale cu nutritia si etc. dar trebuie totusi sa te odihnesti si sa te alimentezi cat de cat corect. Dupa cateva luni stagnezi in dezvoltare a muschilor si va trebui odihna si alimentatie strict respectata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PrunaPătrată):

Eu nu vb din auzite, eu am facut sala de la 16 ani si am crescut 12 centimetri aproximativ fara probleme.

Si faceam genuflexiuni cu 80 kg pe coloana, uneori si cu 90 kg.

| PrunaPătrată a răspuns (pentru Cosmin86):

Poate ai dreptate, si eu sunt de parere ca sala nu opreste cresterea, dar totusi incerc sa evit exercitiile astea...Acum fiecare face cum vrea.

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

Fa tractiuni la bara sau doar stat atarnat toata ziua.

| TeIubescde2ani a răspuns:

Buna!
In primul rand, ai 13 ani....cred ca nu ar trebui sa te fortezi se acum cu tot felul de proteine, pastile, creatina sau alte prostii...
Sfatul meu este sa incerci sa lucrezi cate putin zilnic cate o grupa de muschi...ai sa vezi ca asa vei creste si in inaltime si iti vei forma frumos muschii.

| KALASHER explică (pentru TeIubescde2ani):

Mersi de răspuns, apreciez timpul care l-ai acordat pentru a răspunde...Voi încerca! Mulțimi-au spus să fac flotări
. faza e că nu pot happy

| TeIubescde2ani a răspuns:

Poti incepe cu flotari usoare...acelea care se fac cu un sprijin...pe usa sau pe o masuta...intelegi ce zic? nu iti face probleme, esti inca mic, ai timp sa inveti.