| deathy a întrebat:

Salutare. As dori sa stiu, cu ce se lucreaza trapezul?(cu referire la grupa musculara). Am auzit ca se antreneaza ba cu umerii ( ca sunt ridicari din umeri ) ba cu spatele (ca fac parte din spate). Sunt total confuz. Cel care ma lamureste are funda happy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Poti sa-l combini si cu spatele si cu umerii.

Unele exercitii pentru umeri ( ramat vertical, fluturari laterale, etc. ) lucreaza si trapez, la fel cum il lucreaza si multe ex. pentru spate.

Asa ca e ok sa-l combini cu oricare din ele. Eu personal prefer cu spatele happy

2 răspunsuri:
| BracKMyhay95 a răspuns:

Trapezul se lucreaza cu exercitii de genul: 1 Ridicari din umeri(cu Discuri, Bara)
2 Rotiri din umeri(discuri/gantere/bara)
3 Ridicari din umeri la spate ca si la 1 numai ca, cu mainule la spate.

| Justrollin a răspuns:

Cand te simti mai "odihnit" ori dupa umeri ori dupa spate, alege tu, nu conteaza, ambele variante sunt bune