| Florin11996 a întrebat:

Salutare!
Deci am 1, 82-84 18 ani si 67-68 d kg.fac de 1 luna sala si as vrea sa stiu ce proteine ar trebui sa iau sa mai pun in greutate cateva kg..Am luat gfx8 si creatina dar nu prea am vazut nici.un rezultat. Funda! O zi buna!

17 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cere părea medicul de familie, cel puțin, nu te mai lua după "lumea bună"!
Pa, pa.

| TheRomanianWolf a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Cati medici de familie au auzit macar de "gfx"? Eu am intrebat o data vreo 5 despre "whey gold" si nici unul nu a putut sa-mi spuna firma care face acest produs, de-apai sa mai am incredere ca au habar despre ce e vorba.

Medicii specialisti in nutritie trebuiesc intrebati ( de preferat cei cu peste 10 ani experienta si care au publicat articole si au aparut la tv ), ei pot recomanda anumite suplimente sau pot sa-ti explice de ce sa nu folosesti altele, pentru ca sunt cam singurii care chiar au habar.

| cristi1505 a răspuns (pentru Dkgray):

De ce ii dai izoltate proteice si concentrate? Nu va avea niciun rezultat.Pentru rezultate cu izoltate proteice si concentrate ar trebuie sa aiba cam 80 kg.Pana atunci ii trebuie un gainer de calitate.

| Dkgray a răspuns (pentru cristi1505):

Gainer=proteine+carbo, raport 1:3
Izolatul/concentratul proteic il poti combina cu cantitatea de carbo(cu absorbtie rapida, medie sau chiar lunga) pe care o doresti, controlata.

| cristi1505 a răspuns (pentru Dkgray):

Dar e mult mai bine sa isi cumpere gainere deoarece, sunt mult mai concentrate in carbohidrati.Iei mult mai bine in greutate cu ele decat daca ai combina, de exemplu un concentrat cu o dextroza.

| Nickname1890 a răspuns:

Daca cu Gfx8 si creatina nu ai vazut niciun rezultat, inseamna ca dieta ta este la pamant.

Niciun concentrat proteic nu face minuni.

Pune-ti la punct dieta, si dupa aia vei vedea ca brusc "suplimentele dau rezultate"

| Cosmin86 a răspuns:

Intr-o luna ce rezultate sa vezi?

o luna = APA DE PLOAIE

Trage 6 luni si apoi o sa se observe schimbari. Deci minim 6 cutii de GFX ( la 5 kg evident ) + 6 cutii de creatina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai cam 72-74 de kilograme la aceasta inaltime.
Ar trebui ceruta parerea unui nutritionist.
Te pup!

| e7d7n7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Termină mă cu aberaţiile tale cum că orice om ar trebui să aibă cu 10 kg sub înălţime. Poate să aibă şi 90 de kg, e perfect, atâta timp cât n-are grăsime!

| anonim_4396 a răspuns (pentru e7d7n7):

Buna!
Cum sa fie bine sa aiba si 90 de kilograme, esti intreaga la cap, deja e obezitate fata!
Trebuie vazut de un medic.

| e7d7n7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt băiat.
Tu eşti nebună? Ce obezitate mă? Uite aici, Ronnie Coleman, campion de 8 ori la culturism: http://stek.org/wp-content/uploads/2011/12/Ronnie-Coleman-4.jpg
Ghici ce, are 1, 80 înălţime şi 135 de kg.
Şi cam aşa arată toţi campionii la culturism. Vezi tu pe vreunu obez?
Aia ce zici tu cu 10 kg minus e valabilă pentru ăia care au condiţie fizică ca a unei găini, care fac sport 0 minute pe zi.

| sayWhaaat a răspuns:

Eu am 1, 83 si 65 kg, deci am cam aceeasi problema ca tine, chiar o sa urmaresc intrebarea si eu sunt curios happy.

| cristi1505 a răspuns:

Tu nu ai vazut rezultate cu Gfx? Eu la fiecare 3 kg de Gfx pun 3 pe mine.Probabil nu ai avut rezultate deoarece nu respectai anumite reguli:
-minim 5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati
-cam 8 ore de odihna
-fara sa te supraantrenezi etc.

| cristif a răspuns:

Chair si cel mai slab concentrat proteic(vorbind calitativ, exemplu REDIS) te ajuta daca ai o alimentatie pe masura. Suplimentele nu sunt inlocuitoare de MESE.

| DuRR3xX a răspuns:

Pentru masa musculara ai putea lua GFX, Pro Mass sau altele. Du-te la un magazin unde se gasesc articole pentru sala (manusi, centuri, proteine etc si intreaba acolo). Eu am 16 ani, undeva la 1.80m si 65kg si mie mi-au recomandat sa iau GFX, Pro Mass, Rapid Mass etc, si sa mananc de 4 ori pe zi.

| irinelcristiano a răspuns:

Mananca foarte des, c-am de 4-5 ori pe zi, bea mult lapte, mananca 4 oua fierte pe saptamana, mananca multa branza de vaca... si friptura fara grasime, si dupa aceea tragi 2 ore de sala, dupa ce termini sala, alergi 20 minute, de preferat in aer liber. Ajungi acasa, 2 ore odihna si in 3-4-5 luni da rezultate foarte mari! Iar daca vrei sa adaugi si un supliment pentru masa musculara iti recomand:

http://www.naturalplus.ro/ro/creatina/46-creatina-ethyl-ester.html
sau
http://www.naturalplus.ro/ro/proteine/55-milkegg-protein.html

Sanatatea pe primul loc, bafta!