| RazvanC28 a întrebat:

Salutare tuturor! Am nevoie urgenta de ajutor. In special cine se pricepe, si anume, am o problema grava legata de cresterea in inaltime, am 1, 70cm, 17 ani, 65kg, si ma frustreaza faptul ca sunt cel mai scund din clasa! Ce as putea face sa mai cresc inca cativa cm? Stiu ca nu este prea tarziu! Funda celui ce ma va ajuta!

Răspuns Câştigător
| VI3 a răspuns:

Tatăl meu vitreg era scund, iar la vârsta de 20 de ani a ajuns la 1.80(ăsta a fost doar un exemplu).
O să mai crești până la vârsta de 20 de ani stai liniștit. Sport, mâncare, somn, la asta trebuie să fi atent și nu pierde nopțile.
P. S. Nu există exerciții pentru creșterea în înălțime, dar în schimb orice activitate fizică stimulează hormonul de creștere.
Eu cunosc pe cineva care a făcut înot, baschet, handbal, iar el tot scund a rămas. Genetica contează.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce as putea face sa mai cresc" - cinstit: nimic, lasă natura să-și urmeze cursul (poate incă 1-2 ani)

| siriusblack98 a răspuns:

Da vina pe genetica. Si vezi ca genetica nu se rezuma doar la parintii tai. Poti avea parinti inalti de 2 metri si tu sa ai 1, 5. Genetica se extinde pe ramuri indepartate ale rudelor tale.

| RazvanC28 explică (pentru siriusblack98):

Salut! Nu am rude mai scunde de 1, 70. Poate asa sunt eu... sa cresc, dar mai greu

| siriusblack98 a răspuns (pentru RazvanC28):

Sa inteleg ca tu ti-ai cunoscut si stra-stra-stra bunicii plus verii acestora. Logica treaba.

| Yuoia a răspuns:

Nu prea conteaza mancarea.
Semeni cu mama, mai scund. Dar poti face sport si mai cresti. Aud (doar aud) ca inotul ajuta mai mult decat alte sporturi, dar ajuta toate in general.

| VI3 a răspuns (pentru Yuoia):

Alimentația va conta mereu, iar exerciții pentru creșterea în înălțime nu există. Genetica contează!

| RazvanC28 explică (pentru Yuoia):

Fac sport destul de mult cam aprox 1an in care ma antrenez cu greutati dar fac si alte exercitii care intind oasele gen cum ar fi tractiunile, flotarile, genuflexiuni etc.

| VI3 a răspuns:

Salut!
Păi ce înălțime au părinți tăi?
Exercițiile stimulează hormonul de creștere, dar nesemnificativ. Dietele low carb, favorizează hormonul de creștere. (hormonul de creștere și testosteronul sunt la un nivel ridicat, atunci când numărul de calorii din alimentație este scăzut).
Crește aportul de proteine din alimentație și redu carbohidrați! Probabil vei mai crește până la vârsta de 20 de ani, nu îți face griji, dar geneticul contează în mare parte.
Baftă!

| RazvanC28 explică (pentru VI3):

Parintii au 1, 80 respectiv 1, 68 sincer chiar mananc destul de sanatos. Nu ma infund cu fast food sau cu alcolul.

| VI3 a răspuns (pentru RazvanC28):

Tatăl meu vitreg era scund, iar la vârsta de 20 de ani a ajuns la 1.80(ăsta a fost doar un exemplu).
O să mai crești până la vârsta de 20 de ani stai liniștit. Sport, mâncare, somn, la asta trebuie să fi atent și nu pierde nopțile.
P. S. Nu există exerciții pentru creșterea în înălțime, dar în schimb orice activitate fizică stimulează hormonul de creștere.
Eu cunosc pe cineva care a făcut înot, baschet, handbal, iar el tot scund a rămas. Genetica contează.