| nickskateshow a întrebat:

Am 12 ani si sunt cel mai scund de la mine din clasa, am 1, 50 m si toti au in jur de 1, 67 m - 1.75 m. Vreau sa va intreb daca alergatul ma ajuta la cresterea in inaltime si ce as putea? (mai mult)

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In primul rand, in cazul in care parintii tai sunt mai mici de inaltime, tu nu ai cum sa ai 2m.Totul tine si de ereditate.
Sportul, in general, face ca sa ai un organism sanatos.Asa ca si alergatul te poate ajuta.Dar ca sa ajuti cresterea in inaltime,ar fi indicat sa faci volei,baschet, inot.
In cazul in care nu iti plac aceste sporturi, nu ar fi nici-oproblema.Fa ce iti place, ca sa ai un corp sanatos, deci si o minte sanatoasa! Nu toata lumea trebuie sa aiba 2m inaltime!

| nickskateshow explică (pentru pietrean):

Daca mama are 1.60 m si tata 1.78 m am ceva sanse sa mai cresc?

| pietrean a răspuns (pentru nickskateshow):

Mai mult ca sigur! Toti copii, depasesc media inaltimii parintilor.
Inaltimea definitiva, in cazul baietilor, este stabilita cam in jurul varstei de 18-21 ani.
Fa orice fel de sport si sigur o sa te dezvolti bine si sanatos, dar tine cont si de alimentatia corecta.

| valerikaa a răspuns:

Baietii se dezvolta mai incet, nu e nimic anormal, dar daca vrei sa cresti mai repede, ar trebui sa practici bachetul si inotul, poti sa faci pe langa acestea putina yoga( te relaxeaza) si eu am 12 ani sunt fata si am 1, 54, baietii de la mine din clasa sunt la fel mai scunzi deci nu cred ca este o problema big grin

| Al_Mihai_1999 a răspuns:

Eu am 15 ani si 1.6... nu inaltimea conteaza