| epicquestion a întrebat:

Salutare tuturor!
Recent am hotarat sa ma apuc sa fac abdomene,si am cateva intrebari legate de aceste abdomene,cum ar fi:
conteaza suprafata pe care le fac?(adica mie imi este mai usor sa le fac in pat,doarece nu ma doare spatele sau daca le fac pe podea,ar fi mai bine?)
si ce pozitie ar trebui sa aiba picioarele mele in timpul abdomenelor, sa tin picioarele drepte? sau cu genunchii indoiti
si inca o intrebare:Ar treabuii sa fac si alte chestii in afar de simple abdomene(poate in speranta ca voi putea face si niste patratele) si daca da care sunt acele chestii si cum trebuie facut?
p.s. nu vr rasp gen ia proteine sau ca dati copy si paste la prima varianta de pe net, m-am uitat si eu pe net dar vr si parerea unei persoane care chiar cunoste si chiar a facut si in mai putine cuvinte stie ce este de facut pentru a obtine ce doresc eu.
Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai fara proteine din ce vrei sa faci muschi? Apa plata?

Copil mic... apuca-te de sah

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Deci tu vr sa spui ...ca nu am nici o sansa sa fac ceva fara sa iau proteine sau steroizi? si app de replica ta, nu cred ca tu te-ai nascut invatat si lucruri in gen, cineva ti-a spus cum si ce trebuie sa faci, ei bine mie nu mi-a spus nimeni deci logic ca nu am de unde sa stiu.dar de, asa e romanul mandru ca stie cv ce altii nu stiu si in loc sa ajute si pe altii prefera doar sa ii ia in ras

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Ce treaba au proteinele cu steroizii?

steroizi = hormoni de crestere
proteine = MANCARE

proteine = carne, peste, branza, oua, migdale, nuci, caju, linte, naut.

Ar trebui sa mananci proteine la fiecare masa ( nu ciorbe si alte prostii ) si sa mananci de 4-5 ori pe zi, ca sa-si asiguri necesarul proteic.

Si legat de patratele, sper ca nu ai de gand sa faci abdomene...

Citeste asta :
http://www.culturism.ro/......domen.html

CARDIO + alimentatie ( nu abdomene si alte prostii facute de copiii mici ).

Citeste acolo, iti explica foarte bine.

| epicquestion explică (pentru Cosmin86):

Iti multumesc de raspuns...si mi-ai amintit cu acest raspuns de o intrebare ce vr sa o pun de cv vreme pe TPU dar am uitat, asa ca mai bine te intreb direct pe tine pentru ca pari o persoana care chiar activeaza in acest domeniu si care chiar stie despre ce e vorba, ai spus la un moment dat nu ciorbe...pot sa intreb de ce? eu credeam ca alea sunt bune ca au legume care contin vitamine si chestii in gen,,+ ca presupun ca nu au un asa continut mare de colesterol..adica sunt doar o zeama cu legume(acum iti spun cum gandesc eu, nu stiu daca e bine sau rau )si cand spui cardio adica pur si simplu sa alerg si atat? ..si inca o intrebare: ce parere ai de proteinele la,, cutie"? sunt bune sau rele? si scuze daca sunt stresant sau chestii in gen dar pe ent sunt foarte multe chestii si nu stiu ce sa mai cred si de aceea te intreb pe tine ..scz daca devin enervant sau cv dar vr sa stiu exact cum si ce sa fac, eu am ambitie sa fac multe dar degeaba am ambitie daca nu stiu cum sa fac si ce sa fac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru epicquestion):

Ciorbele sunt bune asa, pentru sanatatea ta generala, nu pentru masa musculara.

Eu iti spuneam strict pentru masa musculara.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ridicari de picioare la bara (knee Raise), nu abdomene, sau daca nu poti inca la bara din pozitia culcat (leg raise) dar sincer, daca nu esti ectomorf si ai burta, exercitiile ce solicita muschiul drept abdominal - rectus abdominis nu prea o sa te ajute, ci va trebui sa faci cum ti s-a spun deja : alimentatie pusa la punct si cardio.

| SiLaS a răspuns:

Stai linistit ca daca tu faci abdomene in speranta unui abdomen perfect te inseli amarnic. Si degeaba iei proteine daca tu te gandesti sa faci patratele din abdomene.

| epicquestion explică (pentru SiLaS):

Atunci din ce ar trebui sa fac patratele daca nu din abdomene?

| SiLaS a răspuns (pentru epicquestion):

Exercitii de tip cardio + o alimentatie bine pusa la punc. Fara o alimentatie corespunzatoare nu o sa ai abdomen plat niciodata.