| CrihanaGabriel a întrebat:

Salutare tuturor, vreau sa stiu si eu daca este bine urmatorul meu antrenament
luni: 30 minute alergat, piept+brate+umeri
marti:30 minute alergat, spate+brate+umeri
miercuri: 30 minute alergat, 15-30 minute,bicicleta,picioare+abdomen
joi: pauza
vineri:eventual iar pauza, dar nu neaparat ca ma refac destul de repede si incep din nou antrenamentul.
Cam atat..si cateodata lucrez mai multe grupe de muschi pe zi.
Deci e bine ..sau rau? Ce antrenament imi recomandati mai indetaliat va rog frumos happy(Funda)

Răspuns Câştigător
| aLeXaNdru145 a răspuns:

Sper ca mergi la sala, nu'i asa? daca da...atunci uite un program pe 3 zile pentru incepatori:

Luni: Piept+triceps+biceps
Miercuri: picioare+abdomen+lombari
Vineri: Spate+Umeri
ps. scoate cardio, n-are ce cauta in perioada de pus masa musculara. si ai grija cu Alimentatia, 4-5 mese pe zi, poate chiar 6 happy

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cardio arde totul ca masina cand arde benzina, arde si muschi dar arde si grasimea de aia e important sa faci dimineata cardio alergare 30, 40 de minute iar dupa masa culturism sasi refaci muschi,cu cat ai mai multi arzi mai multe calori, eu recomand orice tip de sport numai lenea nu mers pe jos, alergat, flotari, geneoflexiuni, orice sau un program home work Insanity Deluxe Edition, nu uita de sala si de muschi

| Sebastian1996 a răspuns:

Este bine, dar sa te ti de el si sa mananci bine.

| aLeXaNdru145 a răspuns:

Un program foarte...prost.
luni:brate+umeri
marti:brate+umeri. cum ma sa faci doua zile la rand aceeasi grupa!? pai muschii astia cand se mai refac si ei, saracii? happy
si stai ca n-am inteles, de ce bagi cardio? pai vrei sa pui masa musculara sau sa definesti? happy

| CrihanaGabriel explică (pentru aLeXaNdru145):

Ce program recomanzi? ...si cardio fac doar sa alerg 30 de minute ..nu e bine, ca stiu ca e bine sa alergi zilnic.
si daca sa pui masa musculara inseamna sa faci muschi, aia vreau sa fac!

| CrihanaGabriel explică (pentru aLeXaNdru145):

Da fac sala...de 1,2 sapt fac sala de forta, ca 4 luni am facut fitness pentru slabit, si daca imi poti spune te rog care sunt lombari? si nu pot face mai mult de 3-4 zile efort, pentru ca stiu daca ai sistemul de refacere bun ..rezisti.ce zici

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru CrihanaGabriel):

Muschii lombari:

http://2.bp.blogspot.com/......turism.jpg

muschii cresc in zilele de pauza, atunci cand nu te antrenezi.
deci nu are rost sa faci de mai multe ori pe saptamana.

| alinutzu_6299 a răspuns (pentru aLeXaNdru145):

Eu stiam ca atunci cand bagi piept iti intra si triceps-ul nu mai bine baga
luni:piept+biceps
miercuri:picioare+umeri+trapez
vineri:spate+triceps

Acesta e programul meu + abdomen la fiecare sedinta

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

Ca o completare, multi baga piept-triceps TOCMAI pentru ca la piept lucreaza si tricepsul si cand ii vine randul, il lucreaza obosit si e un soc nou pentru muschi.

mai documenteaza-te despre "preobosire", sa vezi ca e foarte eficienta. obtii rezultate bune lucrand cu greutati mai mici, dar febra te rupe si muschiul creste

| alinutzu_6299 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ca am sa ma informez stiu cate ceva despre preobosire dar prea putin pentru ca nu o folosesc dar pe viitor poate o sa incerc

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

In sportul asta trebuie sa incerci mereu lucruri noi

| aLeXaNdru145 a răspuns (pentru CrihanaGabriel):

Sper ca mergi la sala, nu'i asa? daca da...atunci uite un program pe 3 zile pentru incepatori:

Luni: Piept+triceps+biceps
Miercuri: picioare+abdomen+lombari
Vineri: Spate+Umeri
ps. scoate cardio, n-are ce cauta in perioada de pus masa musculara. si ai grija cu Alimentatia, 4-5 mese pe zi, poate chiar 6 happy

| AleCSanDruCF a răspuns:

Trebuie sa faci ce ai zis tu mai sus undeva la 3 luni si dupa ia o pauza mai lunga undeva la 1-2 saptamani si dupa ii dai bice iar, si incearca sa ai un sistem nutritional destul de echilibrat, mananca multa carne de pui sau curcan si bea mult lapte.

| CrihanaGabriel explică (pentru AleCSanDruCF):

Alecsandrucf pauzele lungi nu sunt recomandate. Cel mult 2-3 zile

| AleCSanDruCF a răspuns (pentru CrihanaGabriel):

Bai nu stiu, eu mi-am dar parerea, de asta suntem aici ca sa ajutam si sa fim ajutati, tu acum faci ce crezi. Sper ca te-am ajutat. Multa bafta!winking