| hgcl a întrebat:

Shake dupa antrenament in perioada de masa musculara:
-30g pudra proteica zer
-45g dextroza/maltodextrina
-2g creatina
-5g glutamina
-400mg calciu
-188mg magneziu

Inainte de antrenament:
-5g creatina
-1g taurina
-carbohidranti alimentari
Pareri?

2 răspunsuri:
| lastOne a răspuns:

1) orice depaseste 5g de creatina sunt extra pe care le elimini cu urina, recomandarea de 5g/zi este facuta dupa foarte multe studii;

2) creatina se absoarbe foarte greu, ceva de genul min 24h, asa ca nu prea conteaza cand o iei in decursul zilei atat timp cat esti consecvent;

3) glutamina nu este necesara, corpul poate sintetiza toata cantitatea de care are nevoie.

4) calciu si magneziu in exces dauneaza;

| hgcl explică (pentru lastOne):

Parerea mea!
1. Creatina pe care o folosesc eu inainte de sala se pirede in decursul antrenamentului, asa ca nu vad care-i problema daca folosesc inca 5g dupa antrenamet ca sa imi incarc musculatura, am 95 de kg nu 50...

2.Creatina se absoarbe foarte repede. Ea ajunge prima oara in sucul gastric si dupa este absorbita de muschi.

3. La partea cu glutamina ai dreptate.

4. Calciul si magneziul iau 50% din DZR cu prima masa si 50% din DZR la orice ora dupa antrenament.
Multumesc pentru parere.