| anonim_4396 a întrebat:

Si despre parkour ce parere mai aveti?

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

O prostie, nici nu cred ca e numit "sport" asa ceva.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Parkour-ul este interesant și util dacă ai îndemânarea și puterea necesară.
Câteva videoclipuri de pe Youtube m-au învățat cum să sar peste un perete, cum să cobor de la înălțime, cum să mă cațăr. Sunt și câteva mișcări care nu mi-au ieșit niciodată, cum ar fi Wall-run, în care alergi pe un perete, și Cat-leap - sper că așa se numea -, în care sari de pe un perete pe altul.
Ideea e că este un sport periculos, dar și distractiv în aceeași măsură.
Totuși, avantajul oamenilor, față de alte animale, este că noi putem să alergăm, să prindem obiecte cu degetele (gândește-te doar la degetul mare; fără el n-ai putea să ții un ciocan în mână, să vezi și tu cât de important e), să ne cățărăm, să ne târâm, să sărim, să ne aplecăm, și tot felul de lucruri din astea. Dacă tot avem abilitățile astea - care, în mod normal, ne-au ajutat să evoluăm ca specie - de ce să nu le folosim? Da, e periculos. Da, e amuzant. Și da, mișcările astea pot fi folositoare într-o bună zi.
Eu spun că un individ ar trebui să aibă habar, măcar câteva lucruri de bază, despre parkour.
Numai bine!

| Andresso a răspuns:

Un "sport" dus la extrem in care poti sa-ti rupi coițele in 2.
Nu mi-a placut niciodata asa ceva desi am incercat la randul meu sa fac unele nazdravanii d-astea, dar m-am lasat dupa o zi.
Mi se pare o prostie sincer, dar fiecare cu gandul lui.

| Caporal4464 a răspuns:

Personal ma i-a ameteala numai cand mai vad pe Insta. un clip cu unii ce se catara pe cladiri.

| numA a răspuns:

Imi e dor... faceam cu prietenii cand aveam vreo 13 14 ani. Ce amintiri... acum nu mai fac nici sport si ma si autodistrug cu tigari si alte prostii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru numA):

Asta e prostia ta ca nu faci niciun sport.