| PankakesS a întrebat:

Spuneti-mi va rog frumos niste exercitii pentru definirea si apoi pomparea muschilor, in special piept,triceps,biceps, trapez.Si alimentatia corespunzatoare.Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista exercitii de definire, diferenta intre perioada de masa musculara si cea de definire este dieta, atat, exercitiile sunt la fel.

Alimentatie : 2 grame de proteine / kilogram-corp zilnic, adica 4-5 mese pe zi bogate in proteine. Sa ai si ceva carbohidrati si fibre vegetale.

Exercitii, incepi cu cele de baza ( cele mai importante ) si apoi cele de izolare.

Alea de baza sunt :

piept : impins cu haltera, plan orizontal
biceps : flexii cu bara dreapta din picioare
triceps : impins cu priza ingusta SAU flotari la paralele ( cu greutate legata de tine, daca poti mai mult de 10 repetari )
trapez : ridicari din umeri cu 2 gantere grele in maini

Baga si umeri, ca un brat facut sprijinit de niste umeri plati nu arata prea bine. Pentru umeri ai : impins la presa militara ( de baza ) si apoi de izolare: fluturari laterale, fluturari laterale din aplecat, ramat vertical, ridicari frontale.

La celelalte grupe, exercitii de izolare :
biceps -> flexii la banca scott, flexii la aparat
triceps -> extensii cu bara Z, extensii la aparat
piept -> fluturari cu gantere ( nu e chiar de izolare, dar izoleaza mai bine decat impins cu haltera ) si la aparat.

2 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Exercitii de definire, exercitii de masa. astea sunt mituri
exista doar exercitii de baza si exercitii de izolare.

| PankakesS explică (pentru SpaNu88):

Auzi...vad ca te pricepi la astabig grinas vrea sa te intreb cevahappyflotarile in numar mai mare..de exemplu fac 45 flotari in fiecare zi.asta ma mentine in forma sau ajuta la cresterea masei? am 14 ani, si 69kg. am acasa niste gantere de 13kg.si 17kg...si o bara pentru piept.happyCu cea de 17kg fac la biceps de 10 ori.si cu cea de 13 de mai multe. vreo 20happyeste bine pentru varsta mea?:-s vreau sa am o cariera de culturist cand voi ajunge marehappy