| korenix a întrebat:

Steroizi, creatine sau proteine?
Care sunt mai bune si ce efecte au fiecare? Avantaje si dezavantaje? Multumesc! Funda! happy

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Steroizi, nici sa nu te gandesti daca nu ai minim 10-15 ani de sala si peste 40 de ani sa ridici si sa impingi sute de kg

Suplimentele sunt doar marketing doar te prostesc sa le cumperi, deoarece prin antrenament nu se fac bani doar firmele de suplimente se fac o gramada de bani din asta
Cauta un program bine facut pentru incepatori sau cum esti tu, eu iti recomand AlphaDestiny Novice Program
Are un canal de YouTube AlphaDestiny ti-l recomand te invata cum sa te antrenezi dar si cum sa mananci asta fiind cel mai important

| korenix explică (pentru anonim_4396):

Imi poți da un link de unde pot comanda creatina, sau proteine? Dar unu-l bun! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru korenix):

Pai am spus odata ca suplimentele majoritatea sunt doar marketing, am luat inainte creatina si Whey dar nu am vazut cine stie ce rezultate. Pana nu am inceput sa ma antrenez calumea
Recomand canalele de Youtube: AlphaDestiny, FitWorldExposed, Team 3D Alpha, Eric Bugenhagen

| NRazvan a răspuns:

Toate sunt niste porcarii care te umfla...O sa te faca la fel ca pe puii din comert, umflat cu apa si diverse... Fa-ti muschii cu transpiratie si mult efort si o sa-i ai ani la rand chiar daca te lasi de sala.

| AnastasiaK a răspuns (pentru NRazvan):

Si...inainte sa aberam, ne mai documentam si noi? laughing rolling on the floor

| Cosmin86 a răspuns (pentru NRazvan):

"si o sa-i ai ani la rand chiar daca te lasi de sala", asta nu are NICIO LEGATURA cu suplimentele.

Si fara suplimente si cu, atunci cand te lasi de sala, daca nu faci mentinere si nu-ti asiguri necesarul proteic (gen devii vegan, raw-vegan, etc.), normal ca incep sa-ti scada.

Se numeste STARE CATABOLICA.

Mai documenteaza-te inainte sa spui CRETINITATI gen "te umfla".

| VALYsofian a răspuns:

Se vede ca nu prea ai deaface cu sala. Zimi ai auzit de diferenta dintre STEROIZI SI SUPLIMENTE? Si care sunt diferentele dintr-un steroid si supliment. O diferenta importanta ar fi ca steroizi sunt interzisi, iar ceea ce ai mentionat tuu ca fiind steroid si anume protein, care se gaseste in orice mananci si creatina, cea care se ocupa cu absorbtia de proteine, vitamine si minerale in organism. Am vazut ca cineva a comentat aiurea ca te umfli si sa faci fara. Frate, sala nu se poate face doar cu ce mananci, daca vrei sa cresti in masa musculara ai nevoie de ajutor. Nu gasesti steroizi de vanzare pe internet. Daca iei steeoizi risti sa mori..., daca iei suplimente, e ca si cum ai manca de 10 ori mai mult. Proteinele se gasesc an orice aliment, si daca cumperi ceva de mancare, sau suc uitate pe eticheta ambalajului sa vezi ca are proteine. Daca ai vreo nelamurire nu ezita sa ma antrebi. Mai bine sa antrebi pe cineva care stie, cineva care are cunostinte in domeniu. Daca te duci la un prieten care habar n-are nici ce mananca, si ai zici,, Am luat proteine sau creatina, sau ambele si ma simt foarte bine, el o sa ati zica, da vai ca ai luat steroizi si te umfli si nu ati ramane masa musculara. Fara sa se gandeasca ca ceea ce ei tu sub forma de praf, printrun shake sau pastila, se gaseste in orice mananca si el. Sper ca team lamurit putin, care este treaba cu suplimentele si steroizi. Daca iei steroizi, stai degeaba, faci cateva exercitii eventual si esti cat dulapu, plus ca steroizi sunt injectabili, adica trebuie sa faci injectii regulate in muschii pentru a ramane mare. Daca iei suplimente, si nu faci sala sa nu te astepti la rezultate, sigur ele vor veni dar nu asa cum crezi tu. Si cel mai important, anarmeazate cu rabdare, sa nu crezi ca faci sala 2 sau 3 luni, iei suplimente si vei arata ca,, decupat". E nevoie de ani de zile. Daca ai vreo nelamurire sau daca nu ai inteles mesaju, sa imi zici. Si iti voi explica mai bine.

| korenix explică (pentru VALYsofian):

Deci am 18 ani, 1, 76 m si 57kg poate chiar mai puțin! Sunt foarte slab, nu pot si nici nu vreau sa ma ingraș! Tot ce vreau e sa imi pot mari masa musculara... Stiu ca oricat aș trage de fiare, mușchii abia cresc! Cam una din cele mai importante este alimentația dar pe langa asta vreau si ceva care sa ma ajute. Ce imi recomanzi?

| VALYsofian a răspuns (pentru korenix):

Ca sa cresti in masa, prima data ar fi indicat sa iei proteine, si o creatina. Daca nu ai suficienti bani, depinde de scopul tau, proteinele te fac mai mare, iar creatina iti ajuta mai mult la forta si rezistenta, acestea fiind spuse, creatina te face mai definit. Creatina in combinatie cu proteinele, sunt exact, minimul de anceput cu care poti sa ancepi. Stiu cum e, si eu am anceput la 18 ani, ma antrenam acasa. Primul meu supliment a fost creatina. Si pot sa ati zic, din experienta proprie, ca atunci cand ei creatina si faci primul antrenament cu ajutorul acestui supliment, te vei vedea mai mare. Cu cat trec zilele te vei vedea mai definit, si cu forta mai mare. Daca te temi ca se va pierde masa musculara dupa ce te lasi, te asigur ca nu se va duce prea multa, iar forta pe care ai castigato in timpul antrenamentelor nu o vei pierde niciodata. Pentru anceput e bine sa iei Proteine si Creatina, daca nu ati ajung bani sa le iei pe amandoua, eu iti recomand creatina, nu te face ea prea mare, dar vei fii mai castigat. Sigur, mai sunt si alte suplimente, cum ar fi BCA-urile sau multivitaminele si mineralele, dar de astea nu ai nevoie momentan. Atentie, nu merge pe premiza: daca e scump este si mai bun. Daca vrei ati las un video explicativ an detaliu. Despre plusurile si minusurile( daca exista). Unul pentru creatina si unul pentru proteine.

| VALYsofian a răspuns:

Proteinele-Bazele Nutritiei:
https://youtu.be/KsddUl1egQc

Cate proteine ar trebui sa consum:
https://youtu.be/XisNpCcExMI

Suplimentele cu proteine, AFECTEAZA IN VRIUN FEL?:
https://youtu.be/HSKhNhJ6G80

Daca nu mai iei Proteine, te dezumfli? :
https://youtu.be/81ZFsAlfPU0

Ce suplimente poti folosi :
https://youtu.be/BPbM8tf-bDk

Creatina: Cum, Cand si De Ce Se Ia :
https://youtu.be/yyXoI1Hbimg

Sper ca te-am ajutat, daca mai ai nelamuriri, nu ezita sa ma antrebi.