| Rukhsandra a întrebat:

Sunt bune anticonceptionalele? Avantaje si dezavantaje

Răspuns Câştigător
| Crisu_7532 a răspuns:

Anticonceptionalele sunt bune doar daca sunt prescrise de medicul ginecolog si doar pentru un anumit timp.
Inainte de a lua anticonceptionale se recomanda un control ginecologic deoarece medicul ginecolog este cel mai in masura sa-ti recomande niste pastilute potrivite organismului tau. Din cauza concentratiilor diferite de hormoni, pastilele anti-conceptionale luate de capul tau iti pot provoca dezechilibre hormonale. De asemenea, anticonceptionalele nu te protejeaza de o boala cu transmitere sexuala asa ca, daca nu ai un partnere stabil si sanatos ci intretii relatii sexuale cu mai mult/diversi parteneri, se recomanda prezervativul tocmai pentru a te feri de o astfel de BTS. Anticonceptionalele folosite o perioada indelungata de timp iti vor ingreuna procesul de a ramane insarcinata atunci cand te vei hotari sa ai un copil.
Per total, este bine ca incerci sa te protejezi. Du-te la un ginecolog pentru a nu avea probleme de sanatate mai tarziu. Si, daca nu ai un partener stabil, foloseste prezervativul pentru aceste pastilute nu te feresc de bolile cu transmitere sexuala. Si problema este ca multi baieti/barbati sunt doar purtatorii unor astfel de boli, fara nici un fel de simptome, Astfel, ei cred ca sunt perfect sanatosi, te conving pe tine sa faci sex neprotejat si apoi te trezesti cu un puiut de candidoza. asa ca protejeaza-te ca e sanatatea ta in joc.

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Anticonceptionalele sunt bune pe de o parte pentru ca impiedica aparitia sarcinilor nedorite si regleaza ciclul menstrual, dar pe de alta parte au si o serie de reactii adverse (deoarece sunt pe baza de hormoni) si cea mai importanta reactie este dereglarea metabolismul. De altfel, in prospectul fiecarui anticonceptional sunt precizate si multe reactii adverse, cum ar fi: mancarimi de piele, aparitia parului prin unele parti ale corpului, retinerea de lichide, dureri de cap, migrene, etc. Dar toate aceste reactii adverse variaza de la un organism la altul, adica de la o femeie la alta.

| lays a răspuns:

Eu folosesc de 3 luni anticonceptionale si mi s-a agravat acneea de pe fata iar parul meu e distrus. tern, fara stralucire si arata de parca nu m-as fi spalat niciodata.singurul lucru bun e ca mi-au mai crescut un pic saniibig grinbig grinbig grin

| gabytza_7109 a răspuns:

Avantaje: Te fereste de sarcinile nedorite.
Dezavantaje:Nu sunt 100%sigure de protectie, si la unele fete/femei le dauneaza sanatatii.
ex(cumnatei mele i-a daunat ficatului.)

| Hannibal_8732 a răspuns:

Avantaje-elimina riscul sarcinii
dezavantaje-ataca ficatul

si cel mai important e posibil sa ai probleme cand vrei sa ramai mamica

| AnaMaria_3504 a răspuns:

Buna.
Eu zic ca depinde de fiecare persoana in parte.Eu am fost la ginecolog care mi-a recomandat niste anticonceptionale, dar care mie mi-au facut rau, in sensul ca in perioada ciclului ma durea mult mai tare burta fata de cum ma durea cand nu luam anticonceptionale si ajunsesem la a 10-a zi de ciclu, in conditiile in care eu normal mai mult de 4 zile nu aveam.Cum le-am intrerupt, cum nu am mai avut nici o problema.
Poti sa incerci sa vezi cum te simti, dar numai recomandate de un ginecolog.

| Licurici05 a răspuns:

Eu iau anti si sunt bune. dar trebuie sa fie prescrise de medic.dezavantaje:pai daca bei nu i'si fac efectul(daca bei in cantitati mari)ai voie doar pe perioada menstruatiei. sper ca am fost de ajutor