| Alex2k91596 a întrebat:

Stie cineva de ce furca mea nu mai functioneaza ca inainte? Cateodata se simte mai tensionata, cateodata mai putin tensionata. Furca este un SR SUNTOUR nrx-6600 pe aer, este o furca pe aer, dar nu poti baga sau scoate aer din ea, are doar o rotita de unde o poti regla si un switch cu care o poti bloca, situat pe ghidon.Am cautat pe net cum sa o rezolv, dar nu prea gasesc multe video-uri cu furca mea.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Garnituri uzate?

| Alex2k91596 explică (pentru mihai69):

Nu cred ca este din cauza garniturilor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca e pe aer, sigur se poate baga-scoate cumva. Dar de ce nu mergi frumos la un service? In ce oras esti?

| Alex2k91596 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am gresit, nu este pe aer, dar la mine in oras nu avem serice de biciclete, este doar un om care se ocupa cu chestii basic gen schimba cablul la frana, discul, monteaza un ghidon, un cos si cam atat. Eu am dat preloadul peste cap, ca eram prost, dar daca il schimb va merge la loc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alex2k91596):

Posibil, dar daca e dat peste cap probabil trebuie totusi desfacut. La ce distanta e cel mai apropiat oras mare de tine? Poate pedalezi pana acolo la un service, sau o urci in tren macar. happy

| Alex2k91596 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cel mai apropiat oras mare de langa mine ar fi bucuresfi, la o ora jumate distanta, dar nu imi permite bugetul sa o duc la un service, nu stiu cat de mult costa etc etc, dar daca preturile nu sunt mari, as putea da o tura la un service

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alex2k91596):

Stai breh calm, ca e cateva zeci de lei maxim. Eu in Iasi ma mai duc uneori pe la un bike shop, ultima oara cand am trecut i-am rugat sa imi faca presiunea la suspensie (RockShox, aer) si mi-a bagat ceva ca era cam slaba, mi-a verificat si lantul si mi-a zis ca e obosit (chiar asa si era), si nu mi-a luat absolut nici un leu. In alta situatie imi schimba aiurea si mi-a reglat schimbatorul, facut presiunea la suspensie, inca mai niste chestii, pus lantul si reglat la bicla fiica-mii (am ajuns acolo cu lantul sarit), si am dat vreo 20 de lei. Anul asta, nu in 2002.

| gabicoo a răspuns:

Pentru ca se crede grebla.