| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

Sunt bune flotarile pentru pectorali?
Trebuie facute in fiecare zii sau trebuie sa le dau pauza cum fac la abdomen?
Mersi anticipat pentru raspunsuri!

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt bune in lipsa de altceva, sa faci si tu vreo 3 tipuri de flotari ( normale, intre scauna si pe plan inclinat ), si daca poti sa adaugi greutate e perfect.

Muschii cresc in zilele de odihna, nu cand ii lucrezi, pieptul e grupa mare, are nevoie de 72 de ore de odihna dupa un antrenament intens, dar cu flotari nu prea o sa reusesti sa faci antrenament intens, deci se poate si mai putin

| Leonard08 a răspuns:

Eu nu as face flotari pentru pectorali. Ele au mai mult efect pentru deltoizi si muschii spatelui.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Leonard08):

rolling on the floor
Flotarile au efect ZERO asupra muschilor spatelui. Deltoizi? Doar partea anterioara si aia foarte putin

| Leonard08 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tu spui ca au efect "ZERO" te invit sa te documentezi putin. Flotarile antreneaza muschii superiori ai corpului. Trapezul si deltoizii sunt cei care sunt antrenati cel mai mult.
Anyway... flotarile sunt un exercitiu complex. Spre deosebire de alte exercitii ele antreneaza foarte multi muschi, incepand de la antebrat, biceps si triceps si terminand cu muschii picioarelor.
Daca nu ma crezi...fa o flotare. Vei vedea singur ce muschi iti sunt pusi in functiune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Leonard08):

Pentru trapez faci ridiacri din umeri cu gantere sau haltera in maini iar pentru deltoizi sunt alte exercitii.

Intamplator fac sala de cativa ani, asa ca stiu fiecare grupa cum e. Si in liceu faceam flotari, cu greutate legata de mine, si ca sa vezi, pectoralii s-au dezvoltat cel mai mult.

Cauta si tu pe net pe ORICE site de fitness, la flotari se lucreaza : piept ( 80 % ), triceps si deltoid anterior ( 20 % ).

"Trapezul si deltoizii sunt cei care sunt antrenati cel mai mult", spune asta pe culturism.ro sau pe un site de specialitate, sa vezi ce reactii o sa starnesti.

Mai documenteaza-te