| CuriosEL a întrebat:

Sunt DIN TIMISOARA si vreau sa imi recomandati niste proteine bune pana in 2 mil. jumate cu care sa cresc in masa musculara am 17 ani DAU FUNDA!

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La cele 58 de kg, ai nevoie de carbohidrati, nu de proteine... chiar dublu fata de proteine.

Ce alimentatia ai acum?

Cate grame de proteine, de carbohidrati si de grasimi consumi pe zi?

| CuriosEL explică (pentru Cosmin86):

Cosmin vad ca tu le sti, zi-mi daca iau o luna proteine cu carbohidrati, pot sa iau cate luni vreau? Sau este o limita? Si inca o intrebare : Daca iau o luna si de ex : 2 luni nu mai am bani sa imi iau si a 3-a iar si tot asa, ii bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriosEL):

Tu iei deja proteine si carbohidrati.

Eu te intreb : CAT?

Ai 2 grame de proteina / kg-corp zilnic si 4 grame de carbohidrati?

| CuriosEL explică (pentru Cosmin86):

Inca nu iau..., da-mi tu niste proteinte de care sa iau cu carbohidrati ca sunt slabut am 1.73 inaltime si 58 de kg, 16 ani dar in decembrie 25 fac 17 si eu ma apuc din Februarie si vreau sa stiu cat mai multe, mersi anticipat Cosminwinking!

| CuriosEL explică (pentru CuriosEL):

Proteine*

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriosEL):

Nu ai cum sa nu iei!

proteine = carne, peste, branza, oua, alte lactate, migdale, nuci, caju, line, naut

carbohidrati = cartofi, orez, cereale, paste, mazare, fasole, quinoa, paine integrala, etc.

Deci, te intreb din nou : cate grame de proteine iei pe zi? Si de carbohidrati?

Sau nici macar nu ai calculat?

| CuriosEL explică (pentru Cosmin86):

Nu am calculat... Oricum putine, pentru ca dupa kg-ele mele ( 58 kg ) se vede ca nu mananc mult si nu se prea pune pe mine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CuriosEL):

Pai suplimentele nu compenseaza o alimentatie proasta...

pune-ti la punct alimentatia intai

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cred mai intai ar trebui sa intelegi notiunea de supliment alimentar. adica cutia aia o sa te ajute, dar sunt alte chestii mult mai inportante de care trebuie sa ai grija, antrenamentul, si alimentatia propriu zisa.

| Scolarul12444 a răspuns:

Salut!
Din cate am inteles tu vrei sa cresti in masa musculara... Banuiesc ca urmaresti definirea muschilor... Te inteleg, dar ti-as recomanda sa nu iei deloc proteine, nu ai nevoie daca ai o alimentatie echilibrata.
Cel mai eficient ar fi sa iti faci singur un program pe care sa-l urmezi : un program scurt, dar eficient.
De ex : dimineata cand te trezesti faci imediat 2 serii de 20 de flotari, 2 serii de 30 abdomene ( de care vrei, uita-te aici daca nu stii ce vrei sa faci https://www.youtube.com/watch?v=BsaD-BadB9M ), si 1 min plank, si 1 min mountain climbers. Asta nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 15 min.
Daca ai destula ambitie, poti sa te duci oricand vrei in spate la Universitate, este un parc foarte bun acolo.
Daca nu ti se pare ok ce ti-am scris aici, incearca sa te abonezi la o sala, de ex Iguana. Un abonament pe 1 luna este 80 lei. Acolo o sa primesti un program structurat, asociat nevoilor tale.
Daca cauti proteine de calitate, intreaba tot la Iguana, au destule produse.
Deci ai de ales intre sala si calisthenics ( exercitii ce presupun greutatea corpului, fara gantere si aparate ). Alegerea iti apartine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scolarul12444):

Daca iei proteine mai tarziu o sa ai probleme. O sa devii rahitic, asa ca mai bine fa muschi doar din efort.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteinele se gasesc in carne, peste, branza, oua, migdale, nuci, etc.

Deci, dupa logica ta, TOATA LUMEA o sa devina rahitica ( in afara de vegetarieni, dar si aia, ca unele legume au concentratie mare de proteine ).

Mai documenteaza-te si tu inainte sa aberezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Scolarul12444):

Ca fapt divers, dimineata esti in stare CATABOLICA, deci e CEL MAI PROST moment sa faci flotari si abdomene.

Nu mai spun ca studiile medicale au aratat ca abdomenele facute dimineata afecteaza coloana.

Si vezi ca te contrazici singur... nu poti sa "cresti in masa musculara" si sa "urmaresti definirea muschilor" in acelasi timp.

In general se face ceva gen : 10 luni masa musculara, 2 luni definire ( la mai mult de 2 luni definire, PIERZI prea multa masa musculara, deci nu se merita ).

Mai documenteaza-te si tu.