| andreiiiii1998 a întrebat:

Sunt inalt si slab (ectomorf), merg la sala de 5 luni si se vede ceva, dar foarte putin... pentru masa musculara e bun pro gainer?
funda big grin

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu cred ca esti ectomorf, cred ca nu stii sa mananci.

ce mananci tu pentru muschi zilnic? si in ce cantitati?

| andreiiiii1998 explică (pentru Cosmin86):

Aspect general – Este caracterizat printr-o forma a corpului lungita, fragilitate si delicatete.
Fata : Este mica in raport cu craniul. Are barbie ascutita, nas ascutit si subtire, buze fine, gat lung si subtire.
Toracele : Este scurt. Umerii sunt cazuti iar coastele proeminente.
Abdomenul : Plat, scurt si nu prea profund.
Pielea : Fina, uscata, prezinta riduri si tinde sa se cojeasca.
Membrele : Sunt lungi si subtiri. Atat bratele cat si degetele, care la randul lor, sunt lungi, prezinta o fragilitate crescuta.
Muschii : Fini si nu ies in relief.
Oasele : Sunt mici si delicate.
exact asa sunt eu

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiii1998):

Stiu si eu caracteristicile unui ectomorf, o mare aberatie.

ectomorf esti cand mananci 5-6 shaorma pe zi si ai patratele.

sau cand mananci 15 chessburgeri pe zi si ai patratele.

Tu zi-mi ce mananci si cat intr-o zi, fara alte explicatii pe care le stiu deja de ani de zile.

| andreiiiii1998 explică (pentru Cosmin86):

Dimineata cateva oua cu lapte, la scoala 3-4 sandwich-uri, la 14:00, cand ajung acasa ceva carne cu orez/cartofi fierti, la 17:00 sandwich cald, iar la 20:00 oua cu lapte

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiii1998):

Mananci ca o domnisoara si te plangi ca esti "ectomorf"... exact ce banuiam, mananci AIUREA.

Ai carbohidrati la o singura masa, cand tu trebuia sa ai la cel putin 3 din ele. Si vrei sa cresti...

Adauga carbohidrati dimineata si la 17.

Si scoate naibii sandwich-urile, nu pui masa cu alea, mai bine iei nuci/migdale/caju crude, batoane proteice.

Si elimina laptele de tot, pierzi vremea cu el.

Cam asa mananc eu cand pun masa musculara :

7:30 - fructe
8:00 - oua, fulgi de ovaz, branza, rosii ( sau paine integrala daca n-am fulgi de ovaz )
11:00 - 2 pumni de nuci
14:00 - 1 sau 2 piepti de pui cu 2 sau 3 portii de cartofi sau de orez
16:00 - 2 bucati de file de somon cu cartofi sau orez
18:00 - muschi de vita cu cartofi/orez si legume cu branza in plus
20:00 - 1-2 fructe
22:00 - 6-7 iaurturi sau din nou o friptura cu branza si orez salbatic

| andreiiiii1998 explică (pentru Cosmin86):

Am sa incerc sa mananc cam ca tine, dar nu prea imi permit in fiecare zi sa mananc toate astea..Multumesc mult pentru timpul acordat

| Cosmin86 a răspuns (pentru andreiiiii1998):

Sa pui muschi costa bani... asta e, faci ce poti cu ce ai.

spor la treaba.