| anonim_4396 a întrebat:

Suplimentele proteice pentru sala gen batoane, shake-uri sunt bune si pentru fete daca lucreaza la tonifiere? Se iau inainte sau dupa antrenament?

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Batoanele sunt bune pentru oricine nu ii poate da corpului o masa cam o data la 3 ore. adica aproape oricui.

depinde de tipul proteinei daca sa o iei inainte sau dupa. oricum, 90% din ele se iau dupa. atunci ai insulina ridicata, indicele glicemic scazut de la efort si etc, etc, fibrele musculare fac microfisuri, etc, etc, acolo e procesul de crestere in masa musculara, etc, etc.

dar scopul nu prea merita banii. nu e ca si cum microfisurile in muschi cer proteina pentru crestere, tu nu urmaresti asta. tonifierea e putin diferita.

pe scurt: sunt bune, dar nu tocmai ce cauti tu prin scopul ales, dar na, daca tot sunt bune cam pentru orice, de ce nu? daca ai banii, go ahead.

| DeathIncarnate a răspuns:

Eu le prefer pe alea de la myprotein.com
De acolo procur eu proteine pentru sala, si din discutiile purtate cu fetele de la sala, si ele tot de acolo le iau, intra pe site si intereseaza-te acolo.