| Davidandrwi a întrebat:

TPU am 14 ani. Acum o luna am decis sa ma apuc serios de slabit, initial aveam undeva la 64-65 kilograme. De atunci am inceput sa mananc din ce in ce mai rar, de exemplu acum mananc cam 200 de calorii pe zi si fac fitness cam 1 ora si jumatate pe zi de cand am inceput o dieta mai severa cam acum 2 - 3 saptamani am ajuns la 62 de kilograme. Nu stiu sigur am un cantar care nu prea merge, imi indica uneori 58 kilograme alteori 62, este normal ca in 2-3 saptamani cu fitness timp de 1 ora is jumatate si doar mancand 200 calorii pe zi sa slabesc doar atat?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Tu realizezi ce faci? 200 de calorii pe zi si o ora si jumatate fitness?!? Si asta la 14 ani, in perioada de crestere!
Minim 1500 de calorii pe zi pentru o viata fara efort, ma uitam la un serial cu persoane foarte grase ce voiau sa slabeasca si apelau la un medic, el le dadea o dieta de 1500 de calorii, si ei trebuiau sa slabeasca urgent, caci sanatatea le era in pericol din cauza greutatii. 2500 daca faci sport zilnic. 3000 ar trebui la o ora si jumatate de fitness zilnic. Sa mai adaug si pentru ce cresti, caci, pana pe la 18-19 ani, corpul ti se dezvolta? Sa nu te miri daca la 30-40 de ani te alegi cu vreo boala serioasa.
Realizezi acum unde te afli?

| siriusblack98 a răspuns:

Vezi sa nu o dai in altele ca 200 de calorii pe zi este mult sub limita minimului necesar si recomandat. Dar tu cat ai vrea sa slabesti in 2 saptamani?

| AlexElektro1987 a răspuns:

In primul rand sa consumi 200 de calorii pe zi este o prostie colosala care in timp o sa iti distruga organismul pe termen foarte lung. In al doilea rand, daca chiar mancai doar 200 de calorii pe zi, in nici un caz nu faceai tu o ora si jumatate de fitness pe zi si mai ales in fiecare zi si de 2-3 saptamani incoace pentru ca ori nu aveai energie deloc, ori te simteai atat de rau incat nu puteai sa postezi asta dar sa zicem ca inca nu ai trecut la stari de genul inca si sa zicem ca chiar daca consumi tu doar 200 de calorii pe zi ( desi nu cred ), daca nu iti este rau sau te simti fara putere acum, in maxim o saptamana, doua o sa simti stari de genul. In al treilea rand, tu trebuia sa slabesti cel putin 4-5kg pana acum, daca chiar ala era aportul tau zilnic de calorii si atat tinea un antrenament de al tau. In al patrulea rand, poti sa slabesti linistit 4-5 kg si fara sa te infometezi daca stii ce sa faci si cand sa faci.

| wj a răspuns:

Apeleaza la un medic nutritionist pentru un program/dieta personalizata, sau un medic de familie pentru inceput. Nu iti da organismul peste cap dupa sfaturi/reguli ce le citesti pe google sau oferite de altii.
Succes!