| adela2012 a întrebat:

Am si eu o problema, va rog sa ma ajutati, nu mai stiu ce sa fac crying(. De 3 saptamani tin regim si fac sport, cam o ora pe zi ( fac bicicleta ), iar rezultate tot nu apar, doar pe cantar. Problema este ca eu am slabit acum un an 8 kilograme si le-am pus la loc, dar atunci faceam abdomene si tinem o dieta foarte stricta, doar cu cateva fructe pe zi si apa cu lamaie, iar acum nu am mai tinut asa strict, mai mananc si supe si legume si fac pe bicicleta. Nu inteleg un lucru, acum am 57 de kilograme, iar anul trecut aveam 56, dar nu se compara, acum par mult mai grasa, de ce? crying. Porblema este ca eu vreau sa scap DOAR de burta ( partea superioara, partea inerioara a abdomenului si soldurile ) din picioare nu vreau sa mai dau jos. Vreau sa slabesc cam in 4 luni, nu e foarte mare, dar este cat de cat, va rog ajutati-ma..nu mai stiu ce sa fac...crying

14 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ce treaba au kg la aspectul fizic?
daca vrei sa dai jos doar burta, fa liposuctie. alpha-2 receptorii din creier vor face ca burta sa fie ultima zona din care dai jos, dar prima pe care pui strat adipos, si alti receptori nu te vor lasa sa slabesti DECAT per ansamblu, nu doar la o zona.

in concluzie: ce vrei tu CORPUL UMAN NU POATE FACE.

regim nu inseamna sa mananci 2 lamai pe zi, aia este o prostie. corpul va face tot posibilul sa inmagazineze ORICE nutrient ca stie ca va primi ciuciu X timp dupa. deci infometandu-te NU SLABESTI. invata naibii principiile LOGICE dupa care functioneaza corpul tau. fa-ti un macro alimentar de 5-6 mese mici pe zi (sa accelerezi metabolismul), invata sa mesteci cum trebuie, invata ce sa mananci sa nu pui strat adipos: evita grasimile saturate, zaharul, sarea, prajelile, E-urile, conservantii, colorantii artificiali. legume, fructe, oua, lactate (degresate), carne. alege la o masa sa ai 2-3 din astea, putin cate putin. ti se pare ca te ingrasi nu scazi numarul de mese, scazi cantitatea de la fiecare masa cate putin (gen 10g, dupa ochi, nu trebuie cantar). vei ajunge la alea 5-6 mese sa mananci cate putin si sa scada natural greutatea corpului atunci cand atingi un prag hipocaloric. orice sport, fie el bicicleta, fie alerga, inot, etc va ajuta, dar 10 minute pe saptamana nu fac nimic. 30 de minute zilnic, macar 3 zile, maxim 6 pe saptamana. lasa cantarul, kg nu inseamna ca arati bine. de ex la mine 1.73 si 73 kg eu am grasime corporala 10%, aceeasi greutate o poate avea un om cu 25% grasime corporala. muschii au volum mai mic decat grasimea, kg = pacaleala.

| adela2012 explică (pentru JohnnyBi):

Dar anul trecut, la aceleasi kilograme, aratam altfel. De ce?

| deadlykiss a răspuns (pentru adela2012):

Pentru ca te-ai infometat aiurea si ai pierdut si din masa musculara

| JohnnyBi a răspuns (pentru adela2012):

Raportul grasime-muschi era diferit.

| adela2012 explică (pentru JohnnyBi):

Adica aveam mai multi muschi?

| JohnnyBi a răspuns (pentru adela2012):

Ok, esti grea de cap in privinta asta. fii atenta:
1 kg de muschi are cam de 5 ori mai mic volumul ca 1 kg de grasime. deci, fizic vorbind, este mult mai mic. deci, daca tu ai 30% grasime corporala sa zicem la un 1.70 inaltime poti avea cam pana in 85 kg si sa ai niste masuri aberante de genul 90-90-90, dar, pe de alta parte, aceiasi 1.70 si 85 kg cu o grasime corporala de 5-10% vei avea 90-60-90, schimband doar indicele grasimii corporale. ia spre exemplu cm in brat ai unui tip. eu am inceput sala la 1.73 inaltime si 50 kg cu 22 cm in brat. am ajuns la 1.73 si 75 kg cu 40 cm in brat. dupa un accident am renuntat fortat la sport, aveam 1.73, 75 kg dar 30 cm in brat. adica aceiasi inaltime, aceeasi greutate, diferenta mare in masa musculara, deci, implicit, in indicele de grasime corporala. acum am 1.73, 75 kg si 39 cm in brat. din nou, aceleasi masuri privind inaltimea si greutatea, alta masura in brat, deci in masa musculara.

de aceea am zis: cantarul = rahat. nu iti arata grasimea corporala raportata la masa musculara, si avand volum diferit una fata de cealalta automat nu vei avea aceeasi greutate schimband indicele de grasime. tu fa sport in continuare, alimentatia corecta, variaza la alimentatie vezi ce iti merge tie personal, variaza antrenamentul sa se tina dupa capacitatea ta (evolutie) si lasa cantarul. cat timp tu te simti bine, arati bine (sau vei arata in viitor) nu are sens sa te uiti ca ai 1 kg in plus. daca acel kg este de muschi, nu te deranjeaza cu nimic. vei ajunge la o grasime corporala de 8-10% (pentru fete sub limita asta poate provoca probleme de sanatate: pierderea ciclului, sanse la infertilitate, scaderea sanilor ca sunt facuti din grasime, alte probleme ce nu le stiu eu). si asa la 8% ti se vede abdomenul superb si ramai si cu ceva sani. aici scriu un roman, nu treci sub 10% grasime corporala.

mai ai alte intrebari?

| adela2012 explică (pentru JohnnyBi):

Vreau pana la sfarsitul verii sa mai dau jos din burta, bicicleta stationara e buna? repet:nu am burta foarte mare, si cand spun ca vreau sa dau jos ma refer atat la solduri, cat si la partea superioara si inferioara a abdomenului. Si cum am spus mai sus, eu as vrea sa dau jos din burta mai mult, dar am impresia ca o sa se dea din picioare mult mai mult, si chiar nu vreau, alea sunt ok...nu stiu ce sa fac...

| JohnnyBi a răspuns (pentru adela2012):

Mai femeie tu nu intelegi CA SLABESTI PESTE TOT, NU DOAR UNDE VREI TU? am mai zis-o anterior, e greu sa citesti sau sa intelegi ca asa functioneaza corpul? burta e primul loc unde se pune grasime, ultimul loc unde scazi. singura optiune sa dai jos DOAR din burta este liposuctia. atat. in rest, orice tip de miscare cardio (bicicleta, alergat, sarit coarda, inot, etc) va arde grasimi de peste tot. deci vrei sa dai jos burta, dai jos grasimea si de pe picioare. nu ai cum sa eviti asta. nu stau sa fac polemici si teorii de ce functioneaza corpul aici ca scriu pana imi sangereaza degetele si nu intelegi mai nimic, ia-o asa cum este realitatea. nu conteaza ce tip de cardio faci, cat timp faci cardio. bicicleta este cardio, deci e buna. singurele 2 conditii pentru un exercitiu sa fie cardio sunt: 20 minute minim, macar 3 zile pe sapt si a2a conditie: sa tina ritmul cardiac la peste 65% din maximul admis de inima ta (pe la 130 ar veni limita asta). daca ai bicicleta si dai la pedale in sila, nu atingi limita aia, nu e bine. daca ai bicicleta si dai la pedale bine, cu pasiune, treci peste limita aia, deci slabesti. stiu unde vrei sa dai jos, toata lumea are probleme cu abdomenul inferior si lateral, ti-am zis in postul anterior si de ce, dar vad ca imi pierd timpul scriindu-ti ca nu intelegi nimic, oricat de frumos incerc sa explic

| adela2012 explică (pentru AntrenorFitness):

Chiar esti antrenor de fitness?

| AntrenorFitness a răspuns (pentru adela2012):

Spre uimirea ta, da! chiar sunt.
Absolvent al facultatii de educatie fizica si sport, am facut si sport de performanta, lucrez de cativa ani in domeniu... programe de nutritie, antrenament si suplimente... dar ce importanta are?

| adela2012 explică (pentru AntrenorFitness):

Nu are nicio importanta, chiar ma bucur si iti multumesc pentru acele link-uri. Dar spune-mi, acele exercitii ( crunch, ridicari de picioare si ce mai era.) chiar ma vor ajuta sa scap de grasimea de pe abdomen? Vreau pana in toamna sa mai slabesc, bineinteles ca o sa le combini cu exercitii aerobice si o alimentatie corespunzatoarewinking.

| AntrenorFitness a răspuns (pentru adela2012):

Da! daca mananci sanatos, faci efort cardio (mers alert, alergare, bicicleta, step, inot, etc) si acele exercitii, iti vei atinge obiectivele.
50% nutritia, 30% antrenamentul si 20% odihna si alti factori!

| adela2012 explică (pentru AntrenorFitness):

Multumesc foarte mult pentru sfaturi! O zi buna! happy