| DraghiciStefania a întrebat:

TPU spuneti-mi si mie daca urmatoarele mancaruri dulciuri sunt sanatoase sau nesanatoase:
ciorba-sanatoasa/nesanatoasa
cozonacul-sanatos / sesanatos
dulciurile-sanatoase / nesanatoase
sucurile-sanatoase / nesanatoase
DAU funda!happy

Răspuns Câştigător
| NotToday a răspuns:

Ciorba de legume = sanatoasa
cozonacul = nesanatos (e sanatos cel de casa cu putin zahar)
dulciurile = nesanatoase (doar fructele si mierea)
sucurile = nesanatoase (doar cele naturale: Granini si cele facute din fructe proaspete)

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

La toate raspunsul este DEPINDE!

Ciorba este in general sanatoasa atata timp cat nu are grasime. Deci o ciorba de legume, pui, vita fara grasime este SANATOASA.

Cozonacul este mai mult nesanatos, Faina amestecata cu zahar nu prea este sanatos, dar asta nu inesamna ca nu poti sa mananci la ocazii speciale 1-2 felii. Oricum cel de casa este mai sanatos decat cel cumparat.

Dulciurile, daca aici ne referim strict la dulciuri ambalate/cumparate, singura sanatoasa care imi vine in minte este ciocolata amaruie, cat mai Dark posibila. Mie imi place cea de la heidi dark extreme 85% cacao.

SUCURILE, aici e simplu sucuri stoarse in casa din fructe proaspete = sanatoase. Orice suc cumparat = nesanatos.

| RAY a răspuns:

Ciorba-sanatoasa contine lichide esentiale organismului

cozonacul nesanatos contine zahar care face ca ficatul sa elibereze energie si glicemie degeaba de unde si oboseala resimtita la fel si cu dulciurile,zaharul nu contine energie da senzatia oarba de placere si energie la fel si cu sucurile care contin zahar sau tot felul de otravuri pentru aroma,culoare nici alea fara zahar nu sunt bune contine alte otravuri si mai rele
bea suc de fructe nu uita in comert nu exista suc de fructe si otravuri cu gust de fructe, zaharul da si pofta exagerata de mancare,dependenta, oboseala, cresterea colesterolului in sange, senzatie de somn, agitatie, scaderea sistemului imunitar astea nu sunt basme si eu mancam multe dulciuri si stiu cum e

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ciorba = sănătoasă

Cozonacul = sănătos ( în cantităţi moderate; cel preparat acasă, NU cumpărat )

Dulciurile = nesănătoase ( sunt BUNE cele preparate acasă, consumate în cantităţi moderate )

Sucurile = nesănătoase ( în afara celor preparate acasă, din fructe proaspete sau din sirop ).

Toate cele bune.

| gabytzu707 a răspuns:

Ciorba-sanatoasa
cozonacul-sanatos cu putin zahar
dulciurile-nesanatoase
sucurile-nesanatoase

| Adynutza2002 a răspuns:

Ciorba=sanatoasa
cozonacul=hm.....ma mai gandesc big grin
dulcurile=nesanatoase
sucurile=daca sunt facute in casa sunt sanatoase daca nu, nu