| RoberttAnddrei a întrebat:

Tractiuni la bara - Nu pot sa fac nici macar una, daca nu ating solul. adica daca stau atarnat cu mainile intinse nu pot sa ma ridic, am nevoie sa fac macar 3-4, si am timp cam o luna., ce exercitii mi-ati recomanda sa fac pana incep sa ma ridic? Am de dat nisste probe si faza asta ma bate rau. Multumesc, funda.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Fa negative si izometrie.

negative : te ridici smucit ( sau te impinge cineva) si cobori cat de lent poti, chiar in 5-6 secunde, te lupti cu fiecare cm

izometrie : te ridici smucit ( sau te impinge cineva ) si ramai acolo sus, la 90 de grade, cat poti de mult, trebuie sa poti depasi lejer 10 secunde.

15 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Incearca sa faci flotari, genoflexiuni, abdomene, toate exercitiile pentru a iti intarii muschii mainilorwinking.

| doctoruldurerii a răspuns:

Daca nu dispui de haltere, flotarile sunt sfinte. Usor usor in fiecare zi tot mai multe, fara sa te suprasoliciti. La tractiuni la fel, dupa un timp, azi una maine doua si tot asa. Exercitiul zilnic. Daca esti mai masiv, vei avea nevoie de mai mult antrenament.

| RoberttAnddrei explică (pentru DarthNiger):

CRED CA ESTI PROST big grin, cu genoflexiuni si abdomene imi intaresc muschii mainilor? rolling on the floor

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Pentru a face cat mai multe tractiuni e nevoie de a antrena antebratele, bicepsii, partea posterioara a umarului si dorsalii.
Deocamdata daca nu poti face nici o tractiune incearca sa faci ramat cu o greutate mai mica.Cauta pe net ce inseamna ramat si cum se executa corect.Vei creste progresiv greutatea la ramat.Antrenezi si bicepsii intre timp.Mananca tot ce prinzi(nu toate prostiile din comert) si odihneste-te.N-are cum sa nu ai rezultate daca faci toate astea.
Pentru ce iti trebuie aceste probe?

| Sp8ky1 a răspuns (pentru RoberttAnddrei):

Frate lasa baiatul el a vrut dar sa te ajuta cat timp stii tu tot ce ai nevoie ce mai intrebi...

| DarthNiger a răspuns (pentru RoberttAnddrei):

Aa deci acuma ai intrat sa vezi la ce intrebari am raspuns si incepi sa injuri,esti cam redus,du-te copile la psiholog,daca ai calculatorul facut din hartie nu trebuie sa te tii dupa mine happy,apropo am zis asa:genoflexiuni,abdomene, TOATE EXERCITIILE MAINILOR, copil retardat nascut cu celofan pe fata happy, toate exercitiile te ajuta sa iti intaresti orice parte a corpului in caz ca nu stia si taranu de tinewinking, si daca te mai prind ca te mai tii dupa mine si injuri ca debilul primesti report din nou si o sa primesti si banwinking

| DarthNiger a răspuns (pentru Sp8ky1):

Lasa-l ca este redus, il supara adevaru laughing, nu trebuie sa bag neaparat toti retarzii in seamawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru DarthNiger):

Flotari = piept 70 %
genuflexiuni = maini zero
abdomene = maini zero

Cu care din alea isi intareste muschii mainilor?

apuca-te de sah

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sp8ky1):

Apuca-te si tu de sah

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza, e normal sa nu poti la inceput. Fa cu ajutor, sa te impinga cineva sau pe-o banca. Doar sa te lasi in jos foarte incet.

| DarthNiger a răspuns (pentru Cosmin86):

Altu...mda cred ca tu trebuie sa te apuci de sah, flotarile=cu ce le faci nu cu mainile sau tu le faci cu capul, GENOFLEXIUNILE=nu faci si cu mainile sau doar cu picioarele? abdomenele=nu pui mainile la ceafa sau le pui la gura? deci in final toate exercitiile te ajuta sa iti intaresti corpul asa ca bati campii degeabawinking.

| RexCuParuCret a răspuns (pentru DarthNiger):

Frate esti pe langa sport, acum sincer ce i-ai zis tu nu il va ajuta in veci vecilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru DarthNiger):

La flotari intra piept 70 % si maini intra putin ( triceps + deltoid anterior 30 % ).

"GENOFLEXIUNILE" nu exista, esti analfabet? se scrie genuFLEXIUNI. Si normal ca le faci DOAR CU PICIOARELE.

Cu mainile tii haltera pe umeri cand faci genuflexiuni, atat.

Eu bat campii? Copil mic ce esti, sa ai si tu macar 5 ani de sala si apoi te compari cu mine.

p.s. : sa faci tu genuflexiuni ( dupa ce inveti sa scrii ) cu 150 kg pe umeri sau tractiuni cu 40 kg legate de tine si apoi sa ma contrazici tu cu mine.

p.p.s. : vezi si tu PROFILUL MEU, ca am peste 16.000 de raspunsuri pe sport si nutritie ( si aici si pe culturism.ro ).

Copil mic si PAMPALAU, imi explica el mie cum face genuflexiuni rolling on the floor

| fl0rin12 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bravo frate esti tare am 14 ani 72 kg si nu pot face nicio tractiune si flotari maxim 10 ma ajuti? am id de yahoo fl0rin12 sper ca ma poti ajuta

| Cosmin86 a răspuns (pentru fl0rin12):

Ok, intra pe mess