| DangerF a întrebat:

Trebuie mananc ceva anume ca sa fac muschi sau sa am mai multa energie?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da,dar alaturi de mancare trebuie si antrenament si odihna pe masura.
La baza crearii masei musculare stau in primul rand proteinele, pentru energie carbohidratii.
Toate acestea le gasesti si le poti folosi in alimentatie.
Cauta pe net surse de proteine si de carbohidrati.
Alaturi de acestea ai nevoie si de minerale si de vitamine, pe unele le poti lua din fructe si legume pe altele din suplimente.
Dar baza la ceea ce iti doresti este CARNEA -proteinele.
Oricum ca sa faci muschi trebuie sa te antrenezi bine, adica sa faci corect exercitiile si sa te tii de acest sport, unii au rezultate vizibile mai repede altii mai greu, de aceea multi se descurajeaza cand vad ca rezultatele la ei nu vin, ba vor veni dar trebuie multa munca, documentare si ce ti-am spus mai sus alimentatie corespunzatoare si odihna corespunzatoare.

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Proteine, proteine vegetale amino.

| aXy99 a răspuns:

Steroizi pe paine rolling on the floor

| RobertMoon a răspuns:

Cam 1.2-2g proteina pe kg corp(deci trebuie sa mananci in special carne, oua, soia), vitamine si minerale de preferat dintr-un supliment, deoarece in legume si fructe se gasesc o cantitate foarte mica fata de cat ai nevoie, odihna si nu trebuie sa te antrenezi zilnic, macar 8 ore de somn pe noapte(muschii cresc in zilele de pauza, nu in timpul antrenamentelor) si in rest multa truda si rabdare, muschii nu se fac peste noapte happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru dezvoltarea mușchilor si pentru mai multa energie face minuni pulberea din semințe de schinduf. Se găsește la magazinele naturiste si se folosește cate o linguriță de 3-4 ori pe zi.

| aXy99 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si cum mai exact se fac minunile astea? Ce contine fanul asta de e divin?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru aXy99):

In unele zone ale tarii schinduful se folosește ca planta aromata in diferite mâncăruri.Eu nu o pot folosi pentru ca nu îmi place aroma ei dar ca supliment am filosit-o si am sa o mai folosesc si in continuare. Dumnezeu nu a a creat medici, a creat o mare diversitate de plante pentru toate nevoile omului atât pentru hrana cat si pentru vindecare.

| gigimondialuuuu a răspuns:

Încearcă spirulina, e energizant

| Cosmin86 a răspuns (pentru gigimondialuuuu):

Nu pui muschi cu spirulina.