| ana4745 a întrebat:

Trebuie sa scot intr-o saptamana, maxim 2 pe un km 4 minute si 20 de secunde. Problema e ca eu scot 5 minute momentan, dar alerg incet. Acum 2 saptamani am scos aproape 7 minute dar am facut si 3 opriri pentru ca oboseam foarte tare. Cum fac sa scot cat mai repede timpul?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Ia-o din aproape in aproape. Incearca timp de 3-4 zile sa scoti timpul ala pe 750 de metri, apoi pe 850 iar apoi pe 1 km. Rezistenta la efort se dezvolta prin antrenament. 4 Minute si 20 de secunde pe 1 km nu e cine stie ce daca faci sport regulat ( macar de 2 ori/saptamana ).

| adryang78 a răspuns:

Numai prin antrenament. Atenție la controlul respirației, contează foarte mult. În funcție de capacitatea pulmonară, ideal este să inspiri cât faci 3-4 pași apoi să expiri pe același număr de pași.
Succes!