| LilShean a întrebat:

UITATI-VA VA ROG!

Vreau sa imi spuneti si mie care stiti, cum sa dau mai tare cu pumnul si cum sa ma antrenez sa dau mai tare cu pumnul, ce exercitii?
ca la balci cand sunt cu baietii, dau putin la aparatu' ala si ma fac de ras
si vreau sa dau mai tare ce sa fac? cum sa ma antrenez

DAU FUNDA VA ROG DIN INIMA! MERSI

10 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Apuca-te de box.

Conteaza mult si tehnica (sa bagi tot corpul in lovitura) nu prea se poate explica aici. Iar pe de alta parte conteaza viteza pumnului si greutatea ta. Forta = Viteza x greutatea. Deci daca tu ai 45 de kile si prietenul are 50 daca viteza de deplasare a pumnului este aceeasi si folositi exact aceeasi tehnica, la el aparatul va inregistra o forta mai mare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nickname1890):

Conteaza si masa musculara, unu cu 80 de kg de muschi va da mai tare decat unul cu 80 de kg de grasime, folosind aceeasi tehnica.

| Nickname1890 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am specificat "daca viteza de deplasare a pumnului este aceeasi" Masa musculara il ajuta sa-si mareasca viteza rezultand implicit in cresterea fortei.

| Onio a răspuns:

Exercitii pentru brate, piept si spate. Dar sa iti explic ceva, si sa incerci. Explozia bratului (viteza cu care bratul se deplaseaza din stare de repaus) conteaza, si aici intervine miscarea corpului care o faci si din trunchi, si din umar, si din brat. Daca mai mergi la un asemenea aparat, sa stai in fata lui, dar saculetul de box sa iti fie in drept cu umarul bratului cu care lovesti. Te rasucesti din trunchi, pumnul sa il ai langa piept, cotul aproape lipit de corp. Cand te-ai hotarat sa lovesti, lovesti direct (bratul il duci drept in fata), nu lovesti stil croseu (iti pierzi din viteza+forta). Bafta happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Onio):

Croseul pierde din viteza si forta? straight face

| PiratuTraficant a răspuns:

Incearca sa dai mai scurt dar tare.Ca daca dai ca ciobanu viteza pumnului scade.Dai mai de aproape dar cu putere.Bafta.

| alexshukrelu a răspuns:

Eu te-as sfatui sa exersezi mai mult sa dai cu pumnul : Sa dai din scurt cu o viteza mai mare. Si cu lasarea corpului pe pumn. Si flotarile te ajuta la intarirea muschilor.

| LilShean explică:

Pai eu vreau din croseu happy

| LilShean explică:

Dar flotarile sunt bune? Ajuta la ceva cand dau cu pumnul? happy

| Ionut_Dogaru_1985 a răspuns (pentru LilShean):

„Te duci la sala si faci antrenament la sac dai tare in el...Eu am spart bila.