| MineIsLikeABridge a întrebat:

Voi ce ati prefera proteine sau aminoacizi, cu toate ca proteina contine aminoacizi si aminoacizi formeaza proteina?
Va rog un pic de ajutor pentru un neajutorat happy

6 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Mi s-a incins creierul de la intrebarea ta. Aleg proteina pentru ca predomina in produsele de zi cu zi. Aminoacizii sunt absorbiti mult mai usor de organism, 10-15 minute daca nu ma insel(fiind proteina descompusa). Aminoacizii sunt buni in perioada de definire pentru a prevenii catabolizarea muschilor.

| Cosmin86 a răspuns:

As prefera sa pui intrebari ca lumea happy

| MineIsLikeABridge explică (pentru Cosmin86):

Sincer, nu prea stiu nici sa pun intrebarea calumea, doar ca nu stiu ce sa cumpar proteine sau aminoacizi, practic nu prea stiu diferenta dintre ele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Proteina e compusa din aminoacizi.

Deci e acelasi lucru, difera doar absorbtia ( daca iti iei amino, iei proteine descompuse, si nu mai pierzi timp cu descompunerea lor in stomac ).

Orice proteina iei, tot in aminoacizi e transformata.

| AntrenorFitness a răspuns:

Depinde ce obiectiv ai. De obicei aminoacizii ii folosesc sportivii de performanta pentru ca intra in 5-10 min in sistemul sangvin si ajuta la refacerea tesutului muscular distrus in urma antrenamentului foarte rapid. Proteina necesita un timp mai lung de asimilare, dar in acelasi timp ofera un flux continuu in decursul a mai multor ore de nutrienti.
Daca practici fitness-culturism pentru intretinere si nu ai ca obiectiv o refacere rapida pentru ca urmeaza al doilea antrenament al zilei, evident: Proteina!
http://www.despreculturism.ro/concentratele-proteice.html

| Matza_Yoss_1996 a răspuns:

Proteinawinking