| RAY a întrebat:

Sa inteleg si eu doar o proteina completa care contine toti aminoacizi este asimilata de catre organism? Daca nu are toti ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

"daca nu are toti ce se intampla?" -> sunt asimilati aia pe care ii are, ce sa se intample?

Combinand 2-3 tipuri de proteine "incomplete" la o masa, obtii o proteina completa.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Orice proteină ca să fie asimilată este descompusă în aminoacizi. Nici o proteină nu conține toți cei 20 de aminoacizi esențiali. Deci înformație fake.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Nici oul?

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nici.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu are toti nu prea ajuta la masa musculara. Se asimileaza toate insa.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Carnea de pui, curcan, peste nu se asimilează?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Se asimileaza tot!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Ajuta, dar mai putin. Si poti combina 2-3 surse de proteina incompleta ca sa obtii una completa happy

| RAY explică (pentru Cosmin86):

Ce părere ai despre proteinele vegetale?

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Ajuta orice carne, lactat, praf proteic. Nu e nevoie neaparat sa combini cum zici.
Majoritatea celor de la sala unde eram eu, luau portii de carne, albus ou, lactate cumva sa aiba un 30-40 g proteina la o masa.
Iar imediat dupa antrenament bagau praf proteic cu dextroza, ca insulina provocata de dextroza sa bage rapid proteinele in fibra musculara obosita de antrenament.

Se luau 2-3 g proteina din astea per kg corp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am zis "neaparat", am zis doar ca exista si varianta asta.

Si faza cu dextroza e putin diferita, se ia cu pudra proteica dupa sala ca sa ajute la refacerea glicogenului. Daca iei DOAR proteina dupa antrenament, va fi folosita pentru refacerea glicogenului (adica IROSITA), de-aia se foloseste o sursa de carbohidrati simpli (dextroza, in exemplul dat de tine).

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Bune si alea, trebuiesc incluse in alimentatie.

| Mosotti a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai asta ziceam si eu, ca se ia praful proteic cu dextroza. Dar mi s-a zis ca merge sa nu iei asa, poti lua cu putina ciocolata ca sa fie putin si gust mai bun.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Proteinele complete conțin toți cei nouă aminoacizi esențiali în cantități consistente. Iată câteva exemple complete de proteine:

Peşte.
Păsări de curte.
Ouă.
Vită.
Porc.
Lactat.
Surse întregi de soia (tofu, edamame, tempeh, miso).

https://health.clevelandclinic.org/......-proteins/

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai asta am zis si eu! Doar ca am omis soia.
Am zis in diverse locuri, albus de ou, carne, lactate, de aici se iau proteinele complete.