| Ion_Adrian_1999 a întrebat:

Vreau sa confecționez un arc și am o bucată de salcam de vreo 2 m și lăsat la uscat cam un an și ceva. Ce spuneti este bun sau ar trebui sa aleg un frasin (doar verde ca nu am uscat )

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cumpara un arc de la magazin, e mai bun.

| alin131 a răspuns:

Confectioneaza-le pe amandoua si vezi care iti place mai mult.

| Lucian2473 a răspuns:

Ca sa reusesti confectionarea unui arc trebuie sa alegi frasin de balta verde. Lemnul verde se adauga intr-o matrita si se lasa la uscat. Dupa ce s-a uscat bine, il poti scoate din mtrita avand forma unui arc. Urmeaza finisarea, decojirea si gaurirea lemnului astfel incat sa poti prinde firul.
Frasinul de balta este mai elastic si in acelasi timp rezistent.

Din lemnele ce le-ai uscat nu mai poti da forma unui arc. Lemnul de salcam este foarte dur si nu il poti arcui intr-atat incat sa poti trage la o distanta mare.