| TheSilent a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala ...sau de exercitii fizice orice doar vreau sa mai pun ceva pe mine.
In special m-ar interesa ce exerciti as putea face pentru a ma latii in spate.
Si pentru piept.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Spate :

latit in spate : tractiuni la bara sau la helcometru ( in care tragi greutatile spre tine in loc sa tragi corpul ), la ambele sa ai priza pronatie ( adica NU cu palmele spre tine, ca sa izolezi mai bine spatele )

pentru ingrosatul spatelui : ramat, cu priza ingusta sau larga

pentru zona lombara : indreptari cu haltera, priza mixta

piept :
- impins cu haltera plan orizonal
- impins cu haltera plan inclinat ( pentru zona superioara )
- fluturari cu gantere ( ambele planuri )
- pullover la cablu, de incheiere, sa stimulezi fibrele care au mai ramas nestimulate de la seriile precedente

7 răspunsuri:
| TronicX a răspuns:

Tractiunile la bara dezvolta atat muschii spatelui si pectoralii, cat si abdomenul su bicepsii, pentru spate iti recomand tractiunile la bara pe spatewinking

| TronicX a răspuns (pentru TronicX):

Bara verticala*

| Cosmin86 a răspuns (pentru TronicX):

Pectoralii la tractiuni? in niciun caz

| neWtoP a răspuns:

Salut... fa multe flotari si tinete de sala o sa vezi diferenta
Funda; X

| Cosmin86 a răspuns (pentru neWtoP):

Daca faci sala, de ce naiba mai faci si multe flotari? ai antrenament pentru piept la sala, MULT mai eficient decat flotarile

| GlonTzZu a răspuns:

Ti-as recomanda tractiuni dar si...un program
Programul e ca oricare altul, intr-o zi fac spate-piept, alta picioare, biceps triceps, protocolul de sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru GlonTzZu):

Spate-piept in aceeasi zi?