| ZeulMuschilor a întrebat:

Vreau sa renunt o perioada la carne, se poate construi masa musculara si fara carne?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, se poate, dar e mult mai greu, iar daca excluzi si lactatele si ouale trebuie sa devii client la un dietetician cu drept de libera practica.

| RoCkKiD a răspuns:

Se poate, exista si proteine vegetale. Problema majora e ca exista o sansa, deloc mica, ca proteinele alea vegetale sa te transforme intr-o bomba chimica umblatoare.

| haileewatson a răspuns:

Da dar e mai greu

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din ce-I construită masa musculară?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai greu

| Sekim a răspuns:

Normal. Un exemplu de care ar trebui toti sa fim mandrii, exemplu care este de altfel si roman : RFKinetix ( Robert Florea ). Principala "problema" a proteinei vegetale este faptul ca spectrul de aminoacizi este mai mic comparativ cu proteina animala, iar acest lucru duce la o asimilare mai slaba a proteinei respective. Asta poti sa rezolvi prin suplimentul numit EAA sau prin asigurarea proteinei vegetale din mai multe surse. Cea mai bogata sursa de proteine vegetala cred ca este soia cu 50g/100g si doar 350-400 kcal. Spor

| Darius50boss a răspuns:

Nu prea se poate pe cale naturala fără carne