| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu niste suplimente pentru masa musculara.Niste proteine sau aminoacizi.Nu vreau suplimente cu carbohidrati ca astea nu prea ajuta la masa musculara.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu sunt pentru masa musculara? Dar pentru ce sunt, grasime?

Pentru muschi ai nevoie asa :

60 % carbohidrati
30 % proteine
10 % grasimi

Din alimentatia zilnica. Adica din suplimente+mancare. Si proteinele sa fie la 2 grame / kg-corp zilnic si carbohidratii la 4.

Deci carbohidrati DUBLU.

Acum, carbohidrati obtii usor din mancare ( sunt alimente si cu 80 % carbohidrati ), dar proteine mai greu ( daca un aliment are 20 % proteine inseamna MULT, fata de 70-80 % cum au cele bogate in carbohidrati ) si de-aia ti-a recomandat CONCENTRATE PROTEICE.

Suplimente mereu iei ca sa "suplimentezi" alimentatie in segmentul unde lipseste ceva ( sau unde e mai greu sa acoperi acel ceva ).

10 răspunsuri:
| SiLaS a răspuns:

Haaai nu ma innebuni.Sa mori tu ca nu te ajuta carbohidratii la masa musculara.Argumenteaza te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SiLaS):

Eu asa stiam ca nu te ajuta carbohidratii. Zimi si mie niste suplimente care sa ma ajute la masa musculara.

| SiLaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Creatina de la Dymatize, ON, BSN, BSN True Mass, ON Serious Mass, Daca vrei ceva mai ieftin poti lua Rapid Mass sau Carbo Plus de la Natural Plus.Dar sa ai grija la alimentatie ca daca nu mananci cum trebuie bagi degeaba.

| Cosmin86 a răspuns:

Serios. carbohidratii nu ajuta?

apuca-te de sah

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pai si atunci ce suplimente cu carbohidrati imi recomanzi.Ca Silas nu prea mi-a dat niste exemple bune.Nu prea sunt de masa musculara proteinele alea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Si imi poti recomanda niste splimente cu carbohidrati?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Imi poti recomanda niste suplimente cu carbohidrati?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

ON - serious mass

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Pe Mega proteine este 165 lei, 2, 7kg (8 portii) asta inseamna 8 zile daca iei 1 portie pe zi, Nu este cam mult 165 lei pe saptamana?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

E un sport scump happy

Mananca mai mult atunci.

Eu dau cam 12-13 mil / luna, pe mancare.