| Vtm_Clauu_1997 a întrebat:

am si eu o intrebare...
Fac sala/gym de un an de zile, in acest an am pus doar 6 kg pe mine de masa musculara. Cand am inceput aveam 64, acum am 70 kg si 1.80 inaltime. In Parcursul acestui an de sala nu am consumat proteine sau alte suplimente deoarece am avut ambitia sa vad cum merge treaba.
Primele luni cresti cel mai repede apoi mai greu, acum dupa un an pot sa zic ca sunt destul de definit si schimbat decat eram inainte.
Am decis sa apelez si eu la suplimente deoarece vreau masa musculara mult mai mare si cresterea in greutate.
Alt motiv pentru care asi lua suplimente e ca eu nu am 4-5 mese pe zi care sa imi asigure calorii-1750g, proteine 140g, grasimi 48, 5g, carbohidrati 324, 5g astea toate zilnic.
Nu am mesele care sa imi asigure astea si apelez la voi pentru un sfat pentru suplimente recomandate.
M-am gandit la gfx8 sau proteine din zer... acum habar nu am care sunt mai bune. habar nu am care sunt mai recomandate.
Buget lunar pot da maxim 200 de lei pe ele. Insa cat pot lua de acesti 200 lei?
Am inteles ca creatina se foloseste timp de 5 luni atat? e recomandata?
Va salut TPU, Sa aveti o zi faina.
( dau funda )

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Masa musculara in 12 luni poti pune doar 3 kg maxim, 90% din ceea ce manci se foloseste corpul, doar o mica parte se foloseste la refacerea tesutorilor adica la cresterea muschilor, 85% din muschi e apa nu proteina, astea sunt chesti de clasa a 5 de biologie, nu trebuie sa consumi proteine din suplimente nici un animal nu ea asa ceva, trebuie sa intelegi ce sunt muschi cum se formeaza ei, cresc, cum se adapteaza etc eu isi recomand sa faci la maxim fiecare set adica cat mai multe repetiti continue nu 8 si pauza sau 12, eu isi spun din propie experienta intensitatea conteaza,proteine din alimentatie sunt bune ce e in plus si asa se elimina prin urina, organismul vrea sa faci sport si sa duci o viata sanatoasa, nu te stresa atata multa odihna, multa apa, carne de porc, pui, peste etc grasimea are si ea un rol, fa si cardio ca ajuta, multa bafta

| peperonies a răspuns:

6 kile intr-un an pentru un incepator e. mediocru.
e bine ca te-ai tinut atat.
cat despre proteine, optimum nutrition sunt recomandarea mea.

| Shammal a răspuns:

Din ce am auzit proteine din zer sunt recomandate; poti sa te uiti pe site-ul www.antrenorulmeupersonal.ro are informatii bune, cauta prin articole, descrieri, o sa gasesti info despre suplimente

| Moonlight15 a răspuns:

Cine te-a invatat pe tine? Esti si tu ca Dorian Popa? Multe repetari faci la prima serie, dupa cresti greutatea ca sa faci maxim 6. Suplimentelele folosesti degeaba daca nu stii ce sa mananci. 6kg, da cine ti-a zis ca sunt doar muschi? Daca stii ca nu poti sa iti nimeresti numerele, foloseste suplimentele, dar ai grija mare la mancare! Bafta!