| RAY a întrebat:

A fi sincer cu tine insuti este un lucru bun?
sa-ti recunosti defectele, greselile etc

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Sa fi sincer cu tine, da.
E bine sa fi sincer cu tine, dar nu si cu ceilalti.
E bine sa-ti recunosti greselile numai tie nu si adversarilor tai.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Adversarilor tai? De unde ai scos-o?
Eu nu am adversari doar niste prieteni si familie.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Nu vreau sa te jignesc, dar exista un citat ce-mi vine acum in minte:
"Numai cei inteligenti au dusmani, oamenii prosti sunt agreati mereu"
dusmani-adversari

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Si mie imi vine mine un citat:
"Omul prost este acela care se exprima din citate"
WR104, 2012

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Mda,este eronat din toate punctele de vedere pentru ca aproape toti oamenii inteligent au spus lucruri geniale care au ramas in istorie ca citate.
Cea mai buna cale sa intelegi viitorul este sa studiezi trecutul.
in primul rand omul prost nici nu stie ce inseamna cuvantul "citat" sau daca stie nu are de unde sa cunoasca multe citate, pentru ca nu exista oameni prosti si culti.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Sigur ca au ramas in istorie prin citate ca prin altceva..doar de atat erau buni si chiar si asa tu faci exces de ele.
Oamenii inteligenti nu stiu prea multe citate pentru ca le au pe ale lor nu copiaza pe altii si automagt inteligenta altora, tu eventual ai o memorie buna nu si o inteligenta deosebita.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Eu nu vorbeam de inteligenta sau de memorie vorbeam de cultura.
Si nu e adevarat ce spui, oameni mari la inceput au copiat pe alti oameni mari in totalitate, doar dupa mult timp au devenit si ei mari si s-au desprins de cei pe care iau copiat.
Nimeni nu a fost mare de la inceput. Un om mare se naste din dorinta de a imita pe altul.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Si inca ceva. Eu nu incerc sa memorez citatele, incerc sa le inteleg.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Imi pare rau sa te anunt dar nu prea iti iese.Succes in continuare.
Inteligenta nu inseamna cultura, cultura inseamna cunostinte.
"Un om mare se naste din dorinta de a imita pe altul"
Cat de gresit. oricum mult noroc poate o sa ajungi un om "mare".

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

"Inteligenta nu inseamna cultura"
Am spus eu ca inseamna?
Napoleon cand era mic a avut eroii lui, cand a crescut mare a devenit chiar el un erou.
Daca n-ai eroi n-ai cum sa devii unul.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu stiu daca Napoleon a vrut sa fie un erou, inteleg ca vrei sa fi si tu unul.
Eu iti urez sa reusesti.
Sper ca nu e asa altfel o sa trebuiasca sa suport cateva milioane de Lady Gaga sau N.Guta, Bieber, samd.
Eu iti urez sa reusesti.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Nu a vrut, dar eroul lui a fost un model pentru el.
Fara cultura degeaba esti inteligent. Sa inteleg ca tu te multumesti doar cu inteligenta si nu o folosesti ca sa intelegi lumea?
Gandeste putin:
Aceste citate au fost sunt ale unor oameni care s-au izbit de acele probleme, oameni care cu timpul au devenit intelepti.
Este foarte inteligent sa le citim si sa nu repetam aceleasi greseli pe care ei le-au facut.
De ce ma bagi pe mine in discutie?
Te rog sa te rezumi doar la subiect.
"Traim cu totii inconjurati de incertitudine zi de zi in alte cuvinte, tu esti eroul propriei tale povesti."

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu te bag nicaieri pe tine desi tu ai facut asta prin citatul tau.aa nu era al tau ai plagiat si tu putin.
Mie nu-mi plac oamenii care citeaza pe altii, cred ca daca vrei sa spui ceva o spui pur si simplu cu cuvintele tale, cu inteligenta ta, prin citate doar repeti ce au zis altii mai inteligenti sau mai putin.
Ca sa evolueze stiinta cunoasterea cum vrei sa ii spui trebuie sa cauti problema in aceste citate nu sa le adopti la ",", trebuie sa fi impotriva lor pentru ca acei oameni au trait acum mult timp si nu au avut toate "datele" asa cum tu le ai probabil astazi.
Crezi ca un citat doar pentru ca l-a spus un mare inventator sau om de stiinta este 100% adevarat sau complet? Eu nu pot crede asta pentru ca altfel totul s.ar termina acolo la ce a zis eroul meu.iar eu nu mai am nimic de descoperit.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

"Mie nu-mi plac oamenii care citeaza pe altii,"
"cred ca daca vrei sa spui ceva o spui pur si simplu cu cuvintele tale, cu inteligenta ta"
Primul citat pe care l-am dat eu :""Numai cei inteligenti au dusmani, oamenii prosti sunt agreati mereu""
In proportie de 80% acest citat e fabricat de mine. Am pastrat doar ideea pe care de altfel o stiam si eu si am scris un citat cu cuvintele mele. Numai stiam citatul original.
Sa fie clar: Citatele astea nu au legatura cu stiinta. Sunt de domeniul filosofiei.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Da, l-ai scris ca pe un citat si chiar ai mentionat ca iti vine in minte un CITAT.
Oricum nu cred ca este adevarat, asa pot spune si eu ca oamenii inteligenti nu au dusmani pentru ca sunt prea inteligenti pentru asta, logic iar cei prosti fiind prosti normal ca au numai probleme iar oamenii in general ii vad ca niste amenintari dar nu conteaza pana la urma cuvintele nu pot descrie un adevar 100%.
Filosofia totusi are legatura cu stiinta.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Filosofia are legatura cu stiinta?
Cum?
Fac lucruri total diferite.
Filosofia este ca si cunoasterea poetica/luciferica si nu raspunde la misterele lumii, le adanceste.
Stiinta diseca tot.
Tine cont de un lucru important: Filosofia este ca si pezia. Se bazeaza pe acelasi tip de cunoastere.
Citeste poezia: "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" De lucian Blaga.
Este ceea ce spun eu, numai ca in loc de filosofie este vorba de poezie.
"Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
şi nu ucid
cu mintea tainele, ce le-ntâlnesc
în calea mea"
Cand spune ca nu ucide, etc se refera la poezie. Poezia nu poate face aceste lucruri si nici filosofia.
"Lumina altora
sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,"
Se refera la cunoasterea paradisiaca, adica stiintifica.
Deci dupa cum vezi, Lucian Blaga are impresia ca stiinta strica misterul lumii, diseca tot doar pentru a ajunge la adevar.
"eu cu lumina mea sporesc a lumii taină "
Cunoasterea poetica mareste misterul in timp ce cea stiintifica inceacrca sa-l dezlege.
Si cum filosofia este ca poezia, filosofia mareste misterul in timp ce stiinta "sugrumă vraja nepătrunsului ascuns
în adâncimi de întuneric,"

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Bine, e ca tine.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Din raspunsul tau deduc ca ai fost coplesit de informatii si nu mai faci fata.
Ce aiurea e cand cineva ramane fara argumente, dar chipurile ii da dreptate adversarului pentru ca e mai intelept, cand in realitate el nu are argumente.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Esti prea inteligent pentru nivelul meu.
Sper sa ajung si eu ca tine intr-o buna zi.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu mai pot continua deoarece am alte perceptii si vad viata total diferit.
Tu esti prea "prins" in societatea in care traiesti ca sa pot discuta la un alt nivel cu tine.

FILOZOFÍE, filozofii, s. f. 1. Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață. 2. Totalitatea concepțiilor și a principiilor metodologice care stau la baza unei discipline sau a unei științe. 3. (Rar) Atitudine (înțeleaptă) față de întâmplările vieții; mod specific de a privi problemele vieții. 4. (Fam.) Lucru greu de făcut, problemă greu de rezolvat. – Din ngr. philosophia, fr. philosophie.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Eu am dat definitia filosofiei din punct de vedere filosofic.
Si care sunt acele perceptii?

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

Pana acum nu ai spus nimic important, doar m-ai contrazis, sau poate n-am fost eu atent.
Ascult parerile tale.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Tocmai ca daca as vorbii pe limba mea nu ai intelege prea multe si ai crede ca totul este absurd.Nu am zis ca filosofia este o stiinta ca matematica, chimia sau fizica doar ca are o legatura cu stiinta sau stiintele.
Eu ma inspir din tine din cunostintele si conceptiile tale, gandirea ta si nu te contrazic, daca aduci ca argument o poezie atunci nu are rost sa mai continuam.

| Inferno a răspuns (pentru WR104):

"Tocmai ca daca as vorbii pe limba mea nu ai intelege prea multe."
Punema la incercare.
"Nu am zis ca filosofia este o stiinta ca matematica, chimia sau fizica doar ca are o legatura cu stiinta sau stiintele."
Are.Filosofia naste dintr-o intrebare mai multe intrebari in timp ce stiinta raspunde la ea.

42 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă te minți singur, ești ca și pierdut.
Suntem o lume de rătăciți și visători cu-n sistem de autoapărare foarte bine pus la punct. Vedem doar ce ne convine...most of the time.

http://www.youtube.com/watch?v=Ts6gZFEiMkM

| WR104 a răspuns (pentru NOname):

Vedem doar ce ne convinde dar suntem impinsi de la spate si de altii sa o facem.
Nu ar trebui judecati prea aspru cei ce vad doar ce le convine pentru ca asa au fost "educati" de catre societatea in care au trait si traiesc in continuare.

| NOname a răspuns (pentru WR104):

Nu avem nici un drept să-i judecăm, din moment ce fiecare dintre noi se minte într-o privință sau alta...most of the time.

| harciog a răspuns:

Ai de ales, ori esti sincer cu tine ori te minti singur.Ce este mai rau?

| DorelSudoru a răspuns:

Da,in iar in acelasi timp sa nu ai regrete.
Cum era..."Un barbat matur in toate privintele, face ce vrea si isi asuma toate consecintele"-cedry2k

| WR104 a răspuns:

Este un lucru bun sa fi sincer cu tine insuti dar ar fi un lucru si mai bun daca lumea ar fi mai sincera si in relatiile cei de langa ei.
Daca nu iti recunosti greselile atunci esti nebun si nu ai ce cauta in libertate.

| morningstar a răspuns:

Se zice ca primul pas spre vindecare este sa recunosti ca esti bolnav. Cred ca daca recunosti fata de tine insuti un defect, o greseala, este un lucru bun pentru ca astfel stii bine domeniile in care trebuie sa te schimbi, atitudinile nepotrivite; bine ca poti sa stii un defect personal si fara sa vrei sa il schimbi, depinde de caracter, probabil.
Fata de ceilalti este si nu este bine sa le recunosti. Adica depinde de persoana. Nu poti vorbi despre slabiciunile tale oricui pentru ca maine le va spune si altora. Dar bineinteles ca aproape oricine are persoane apropiate si de incredere care te pot ajuta sa depasesti anumite slabiciuni.

| Hmmmm a răspuns:

Cu tine insuti, nu poti fi decat sincer...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, îţi dai seama de defectele tale şi le poţi repara până nu e prea târziu.
Şi în plus, dai dovadă de curaj, ai curajul de a-ţi recunoaşte greşelile!

| Pitzipoanca a răspuns:

E oare, cumva, apa uda? Cercetatorii britanici, au spus da, dupa zeci de ani de cercetari asidue.

| Analytical a răspuns:

Hellooo guy, what world do u live? Never u can stop it, u can't fight with urself! u can prove it, but u're such as a liar! Who cares? u're lost.

| liliacALB a răspuns:

Cu tine insuti... e mai mult decat bun, e necesar pentru o viata normala, coerenta ca si evolutie.

| Chio9 a răspuns:

Ar fi o injosire totala sa te mai minti si pe tine.

Cu tine insuti e obligatoriu sa fi drept si sa-ti cunosti defectele si slabiciunile, sa lupti sa le depasesti, sau sa ti le areti oamenilor putin cate putin si intr-un mod placut, iar aceste n-o sa mai fie defecte si slabiciuni.

Scz de propozitia prea lunga. prea devreme laughing

Pe tine ar fi bine sa te minti in situatiile in care nu ai incredere in tine si simti ca nu poti sa faci ceva atunci zici pot sa fac, nu se intampla nimic.
Sau in situatiile cand suferi fizic: nu ma doare nimic, nu am nimic.

Scz de formulari si de scris, sper sa intelegi ideea.

| Justrollin a răspuns:

„Omul este singura creatura care refuza sa fie ceea ce este. " Albert Camus

| HighParadox a răspuns:

E un lucru bun pentru ca stii..in lumea asta in cine sa ai mai multa incredere daca nu in tine? Daca stii ce gresesti, inveti, evoluezi, perseverezi si nu doar pe plan profesional, ci si in propria ta cunoastere. uneori te ajuta sa stii ce vrei de la viata, sa faci alegerile cele mai bune si chiar sa nu privesti inapoi, sa nu renunti.

| Johanndjmt2 a răspuns:

Cu siguranta. Daca esti dispus sa iti recunosti defectele / greselile, inseamna ca constientizezi ca ai o problema, iar una dintre prioritatiile tale va fi aceea de a gasi o cale prin care sa iti corectezi greselile si sa inveti sa traiesti cu defectele.
Daca iti ascunzi problemele chiar si de tine insuti acestea te vor coplesi la un momendat. Recunoasterea este primul pas catre vindecare.

| diana22 a răspuns:

Pur si simplu DA

| CyberEye a răspuns:

Da,nu merita sa te ascunzi o viata intreaga, daca esti sincer cu tine te obisnuesti...toata lumea are defete si greseli atat fizice cat si psihice.

| Roxiiiiii a răspuns:

Cum sa nu! Adu'ti aminte ca, o sa traiesti cu tine insuti TOATA VIATA!