| Morphines a întrebat:

Ați auzit de anul 1969, când Apollo 11 a aselenizat. Dar este adevărat? Multe documentare ilustrează faptul că totul a fost o înscenare în masă, complexă. Dar a pășit Neil Armstrong pe lună?
Voi ce credeți?

40 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deci suntem in stare sa trimitem in anii sonde pana in afara sistemului solar dar nu suntem in stare sa trimitem niste oameni pe Luna care in termeni astronomici e la 2 pasi?
Ok....cum ziceti voi.

Nasa, Cnsa si niste companii private vor sa trimita oameni pe Marte pana in 2030.
Daca o sa vedeti imagini live de pe marte atunci ati crede?

| trolololo a răspuns:

Au fost 6 aselenizări și 12 oameni au pășit pe luna. Si pe alea le-au trucat? Credeți ca URSS și China ar fi tăcut dacă erau misiuni false? Gândiți și voi putin, cum naiba sa însceneze 6 misiuni si ceilalți sa nu se prindă, si sa nu zică nimic.

| PopândăuIRătăcit a răspuns (pentru trolololo):

Nu e vorba de natiuni aici. Totul se petrece la un nivel mai mare. "Dusmania" dintre natii e doar un pretex si o cortina a carei sfori le trag niste baieti destepti care fac toate jocurile. 95% dintre aspectele reale ale problemei nu prea ai de unde sa le cunosti fiind un "simplu cetatean". Au ei grija sa le "apere" bine de tot.

| sublime89 a răspuns:

Oricine intreg la cap stie ca 12 americani au pasit pe Luna, nu doar Neil Armstrong. De Apollo 12, 14, 15, 16, 17 nu se prea spune nimic. Intre 1969 si 1972 chiar am fost pe Luna, si sunt nenumarate dovezi, inclusiv lucruri lasate acolo care se pot vedea si acum. Nu mai vorbesc de roci selenare aduse pe pamant. Doar iubitorii de teorii ale conspiratiei nu cred asa ceva.

| Morphines explică (pentru sublime89):

Bun, da, eu mă refeream strict la cazul în speță. Este cel mai controversat. Poate chiar am fost, mai târziu, dar nu și atunci. Probabil că n-o să aflăm niciodată adevărul. Nici de ce 10 astronauți au murit în mod „accidental" în 2 ani, pentru că știam unele lucruri...

| sublime89 a răspuns (pentru Morphines):

Bineinteles ca am fost si in 1969, mai ales ca nici rusii nu au zis nimic atunci. Rusii erau in competitie cu americanii, si stiau tot timpul ce fac americanii pentru ca ii monitorizau. Crezi ca daca ar fi vazut rusii ca americani de fapt nu au fost pe luna, nu ar fi spus nimic? Era in interesul lor s-o spuna. Care sunt aia 10 astronauti care au murit in 2 ani?

| Morphines explică (pentru sublime89):

Gus Grissom, Ed White şi Roger Chafee. De restul nu-mi amintesc. Ei au fost uciși, arzând de vii într-o simulare într-o rechetă înainte de lansare. Nici până azi nu s-a aflat cauza „accidentului" happy

| sublime89 a răspuns (pentru Morphines):

Pai ei au murit in 1967, cu 2 ani inainte de misiunea pe Luna. Si au murit intr-un accident in timpul pregatirilor pentru Apollo 1. Se stie clar cauza. Au luat foc in interiorul capsulei din cauza oxigenului aproape pur care exista in interior. O simpla scanteie a fost de ajuns. Nu ar fi avut niciun motiv americanii sa-si omoare proprii astronauti, care nici macar nu apucasera sa zboare in spatiu. Iar de ceilalti 7 n-ai auzit pentru ca nici nu exista. Eu nu stiu sa fi murit atatia in 2 ani.

| Morphines explică (pentru sublime89):

Da, n-am spus că aveau legătură cu Apollo 11, s-a întâmplat cum ai spus, înainte. Nu mai rețin celelalte nume, așa că nu mă pot pronunța fără nume exacte. Americanii pentru a închide gura celor care ar fi putut să desconspire secretele erau în stare să-i omoare pe toți.

| sublime89 a răspuns (pentru Morphines):

Nu stiu ce secrete ar fi fost alea. Nu este nicio dovada ca ar fi stiut ceva sau ca ar fi fost omorati.

| Wøodenpints a răspuns:

Cui ar trebui să-i pese de asta?
Și dacă a pășit și dacă nu a pășit pe lună, viața mea nu se schimbă cu absolut nimic.

| Morphines explică (pentru Wøodenpints):

Nu s-ar schimba nici dacă ai afla că dă un avion peste tine mâinewinking

| Duucu a răspuns:

1969,hmm...
Numărul îsta inspiră multe.

| taken a răspuns:

N-au fost pe nici o Luna.
Au trecut peste 40 de ani s-ar mai fi dus de cateva ori.
http://www.romanialibera.ro/......00854.html

| Morphines explică (pentru taken):

Corect. Dacă ei „au putut" merge pe luna in 1969, de ce nu am putea la fel de bine acum in 2013?! happy

| introduaicinumele a răspuns:

Eu cred ca pe Luna exista extraterestrii. ok, suna cam ciudat, dar asa cred eu. Uite un exemplu. Cand au ajuns aproape de Luna contactul cu Pamantul a fost pierdut/distorsionat un timp si un crater de pe Luna era inconjurat de niste structuri. In fine nu s-a mai spus asta la TV. Si de ce crezi oare ca nu se mai duc oameni pe Luna in ziua de azi cand avem noi tehnologii? Pentru ca "ei" nu vor sa mai fie deranjati. Si s-ar putea ca filmarile sa fie falsificate (filmate intr-un studio) sau cenzurate si modificate. Vorbisem despre tema asta cu ceva vreme in urma pe un forum, nu mai stiu exact care era topicul.
Oricum, de pasit Armstrong a pasit pe Luna happy
In orice caz, Luna nu mai este de interes in ziua de azi, ori ca se afla ceva acolo si se tine secret ori ca pur si simplu nu e nimic, decat roca si praf dar nu prea cred asta. Acum sunt cercetate planeta Marte si unii dintre satelitii lui Jupiter (printre care si Europa). Cert este ca fiinte extraterestre exista. nu suntem singuri in Univers. Si lucrurile astea se tin secrete. daca s-ar publica gandeste-te cate razboaie religioase ar incepe. inca nu suntem pregatiti sa stim adevarul.

| Morphines explică (pentru introduaicinumele):

Există viață extraterestră, mai mult ca sigur, dar nu sunt acei marțieni pe care-i știm noi. Cel mai probabil totul a fost filmat într-un studio de film într-un hambar din AREA 51, în Deșert. Armstrong a pășit oriunde altundeva, dar nu pe lună big grin

| introduaicinumele a răspuns (pentru Morphines):

Extraterestrii pot fi de la niste bacterii pana la niste fiinte la fel ca noi (nu verzi ca cei din filmele pentru copii laughing ) care pot fi mai avansati decat noi sau nu.
In fine.
Eu totusi cred ca a pasit pe Luna, daca nu el, atunci altcineva, dar se tine secret iar ce am vazut noi la televizor nu a fost adevarata aselenizare, ori origanul cenzurat si editat ori o copie facuta intr-un studio happy
In orice caz, nu s-au m-ai facut zboruri pe luna din cauza ca "nu avem voie" sa mai ne ducem acolo, sau poate chiar si acum se fac dar se tin secret, nu se spune. Iar atunci in 1969 au spus in public si ca sa se stie ca sunt cu un pas inaintea Rusiei.

| Morphines explică (pentru introduaicinumele):

Da, exact, poate ei au și construit vreo cârciumă deja laughing De duc, fac naveta, beau o bere lunară și se întorc bine mersi happy Americanii ășitia, mereu vor să fie primii big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca au fost.

| Buresbista123 a răspuns:

Este foarte ciudat ca de prin anii 70 de la sf acestor program nu s a mai dus nimeni pe luna, iti dai seama cu tehnologia de azi puteai de ex sa faci emisiuni tv acolo cu audienta fenomenala sau multe alte chestii comerciale si nu numai dar in ultimii 45 de ani niciun om nu a mai pus piciorul acolo asta daca l a pus vreodata...

| Morphines explică (pentru Buresbista123):

Să știi. Sunt lucruri putrede la mijloc...

| neca a răspuns:

Nu e asta una din teoriile alea care sau dovedit deja gresite si numai conspirationisti nebuni mai cred in ea?
ceva gen iluminati si oameni nemuritori soparla care controleaza america

| Morphines explică (pentru neca):

Deocamdată nu s-a dovedit nimic.
Este tabăra celor care susțin că a fost cea mai mare păcăleală a NASA, asta și pentru a lua fața URSS-ului, pentru a se impune pe planul spațial, cei care au studiat fotografiile cu minuțiozitate și ceilalți, adica NASA care respinge orice lucru. Sunt multe inadvertențe în legătură cu tot ce s-a întâmplat acolo.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Nu se stie, vom afla adevarul candva, am vazut parca intr-un documentar, ca vor sa plece iar peste cativa ani pe Luna - ar trebui sa gaseasca steagul si resturile abandonate acolo daca e real... oricum discutia e mult mai complexa - daca au ajuns atat de repede acolo, la doar cativa ani dupa "primul zbor in spatiul cosmic", de ce s-au oprit?
Motivul ca "erau necesare resurse uriase" pentru calatorie, nu i-a oprit toti anii aceia sa zboare, nu mai spun ca tehnologia a avansat IMENS fata de acei ani!
Eu consider ca totul a fost doar o "pastila" aruncata de guvernul SUA populatiei si inamicilor(URSS) despre "puterea" lor, caci erau in plin Razboi Rece!

| Morphines explică (pentru Laurentiu_Barbu_1985):

Așa este, probabil se va afla cândva, deși, pe mine personal nu mă afectează cumva dacă au fost sau nu pe Lună, dar nu înțeleg de ce trebuie să se țină atât de secret toate aceste evenimente. Războaie oricum sunt, revolte oricum sunt, tensiuni oricum sunt și vor exista. So what? laughing

| NameoftheCentury a răspuns:

El nu a fost pe Luna, a fost altcineva in timp ce il filmau pe ei intr-un studio, si nu cred ca au venit inapoi vreodata. Dar filmarea reala de pe Luna e bine ascunsa in dosarele NASA.

| ElaIliesi a răspuns:

Au trecut 50 de ani de la Misiunea spatiala Apollo 11: https://cariera.ejobs.ro/cum-ajungi-astronaut/ Cred ca oamenilor nu le venea sa creada ce poate sa faca tehnologia, azi sunt nemultumiti ca li se pare ca face prea putin.

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns:

Eu cred ca e o inscenare,deoarece clar se vede pe casca lui Neil Armstrong umbra si reflexia celor care filmeaza, si in spatiu, pe luna, nu ai asa ceva, e cel mai valid argument upa mine!

| Inferno a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Asa e cand vorbesti fara sa gandesti, si fara ca macar sa stii ce este aia "umbra".
Adica daca pun un obstacol in fata unei surse de lumina, pe luna, fotonii ocolesc obstacolul si se unesc in spatele sau? Ââ?

| Lizzu a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Ce sa nu ai asa ceva? cei care filmeaza? sau reflexie? si de ce sa nu ai reflexie? straight face

| Dandanache a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Raspunsul tau e cel mai valid argument ca esti bata la fizica.

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns (pentru Dandanache):

Si ma intreb.de ce sunt bata la fizica? cand ai un argument solid? sau comentezi ca prostu'n drum?

| Bogdan_Numai_1991 a răspuns (pentru Inferno):

Dar tu macar stii despre ce vorbesc eu? Aici era vorba de conspiratii,nu de fizica,era vorba de o filmare,din punctul tau de vedere,se vede ca sustii aselenizarea si o judeci fizic, dar din punctul meu de vedere, care nu cred in aselenizare, zic de filmarea lui Armstrong si cum se vede clar reflexia echipei de filmare si lumina unui reflector!, ai vazut macar filmarea aselenizarii?

| Inferno a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Aha,deci cand e vorba de teoria conspiratiei fizica nu se mai aplica.

| Dandanache a răspuns (pentru Bogdan_Numai_1991):

Razele incidente nu se impiedica in vid, asa ca fenomenul de reflexie e absolut normal. Dar imi dau seama ca tu vorbeai de echipa de filmare. Ce sa iti fac daca te-ai exprimat echivoc. Nu stiu ce poze maestre ai gasit tu, dar toate pozele cu Neil Armstrong pe care le-am vazut nu deconspira nimic.

Răspuns utilizator avertizat