| WhatheWow a întrebat:

Aceasta intrebare e pentru "Stiinta si Filozofie".
Toti avem dorinta de a impartasi ceva la un moment dat; o facem din egoism sau e o forma de altruism; e dorinta personala de a incerca sa iesim in evidenta sau doar o forma de socializare?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Depinde ce impartasesti. Eu am obiceiul sa impartasasesc muzica. big grin Celor dragi le dau din egoism, ciudat, dar asa creez o legatura intre melodiile respective si persoana mea, asa cum melodiile primite de la ele mi le aduc atunci cand vreau sa le simt aproape. In rest, cred ca e socializare.

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu stiu pentru ca sint cercopitec de Romania unde se confunda dintodeauna lipsa bunului simt cu inteligenta.As putea fi sincer totusi sa-ti spun ca nu prea duc grija altora si nu vreau sa stiu ce fac sau din ce cauza o fac,ma refer strict doar la mine,un biet cercopitec de Romania; Nu stiu din ce cauza o fac, nu sint asa sociabil, nici altruist, ma abtin in privinta formei de egoism spunind ca se poate dar tot ce iese in evidenta si nu numai la mine, este ca avem timp liber si altceva mai bun nu gasim de facut.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Ai fost cercopitec dar ai evoluat, ai clopot la gat si vine oile dupa tine.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ce frumos viseaza Hombre, auzi sa vina oile dupa el! happy

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si dupa tine ţapii. laughing

| Arthur a răspuns:

Tu ce părere ai în cazul particular al antenelor : când împărtăşesc ideile constructiv politice, de bun simţ, nemaipomenite, extraordinare etc. o fac din egoism, din altruism sau e o formă dezinteresată de socializare?
Ps. - Ai vrut cumva să spui cercoepitet, sau poate cercocotier sau cercopătrat?

| WhatheWow explică (pentru Arthur):

Am vrut sa spun Cercopitec dar am gresit; cit despre antene... fiecare parte a politicii are metodele si sursele ei de manipulare.

| Arthur a răspuns (pentru WhatheWow):

Ok, asta am precizat ca nuanţă. Depinde foarte mult de sinceritatea acelui moment şi de modul în care reuşeşti să exprimi acele gânduri, idei sau sentimente pentru a putea fi percepute în esenţa lor. De asemeni contează şi dacă auditorii au chef sau timp pentru acele destăinuiri iar la final pot să-ţi spun că dacă e vorba de un secret există problema că un secret pe care îl cunosc două persoane nu mai e secret.
Putem include aici şi posibilitatea unei manipulări mascate.

| Hmmmm a răspuns:

O forma de reforma.

| doctorandus a răspuns:

Binele poate fi facut din motive egoiste, asta nu inseamna ca nu e un bine.

| Delicacy a răspuns:

Depinde foarte mult de personalitatea fiecăruia. Unii fac aceste gesturi din dorinţa de a ieşi în evidenţă, iar alţii fac pur şi simplu din inimă.

| Cocochannel a răspuns:

Dual sens:
Egocentrism (ce tare sunt eu!)
Altruism (vreau sa iti dau ceva).

| Cocochannel a răspuns:

Am citit toate postarile de pana acum, si nu pot sa nu ma intreb: Oamenii care au postat ultimele cateva raspunsuri, au impartasit ceva, nu? Niste dialoguri sa spunem;
Au facut-o din egoism,
Au facut-o din altruism,
Din dorinta personala de a iesi in evidenta,
Sau a fost doar o forma de socializare?