| anonim_4396 a întrebat:

Ai ucis vreodata un animal? Ce ai simtit cand ai facut-o? Ps: Aceasta e o intrebare psihologica.

Răspuns Câştigător
| Scarbo a răspuns:

Da, o pisica, mi-a facut placere mai ales dupa ce am innecat-o si i-am scos organele.

| anonim_4396 explică (pentru Scarbo):

De ce ai făcut asta? Ai mai ucis de-atunci alte animale?

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur, acea pisica nu a fost prima am mai facut asta de distractie si pentru a studia in mai detaliat anatomia animalelor.

48 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Un caine, cu masina. Mi-a tasnit de nicaieri intre rotile din fata si cele din spate. Am plans tot drumul pana acasa.

| Inferno a răspuns:

Cand eram mic am calcat pe o broasca. S-a auzit un zgomot ca de jeleu strivit si a tasnit sangele asa cum sare pasta de dinti din tub cand o apesi ceva mai tare.
Am simtit nevoia sa-mi retez piciorul cu securea, dar m-am abtinut.

| Biancutzika a răspuns (pentru Inferno):

Si eu simt ca imi vine cinaaaaa >.< >; dd

| Miauti a răspuns:

Broaste - le am bagat in acid, apoi le am electrocutata... a fost din pura studiere.
Ce am simtit a fost putere, cunoastere, un zeu al mortii care vrea sacrificii.

| EvangelineDS a răspuns:

Am omorat un hamster cand eram mica l-am strans prea tare si a murit...Nu am simtit nimic probabil putina frica nimic mai mult.Si un papagal am dat cu perna in el din greseala, am inceput atunci sa plang nu din cauza papagalului ci din cauza lu' taicamiu ca lui ii placea papagalu' ala si e genu' de om sufletist, in fine am simtit doar putina mila si atat. Toutusi cred ca mai bine as suporta faptul ca am ucis un om decat un animal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cateva muste, ceva tantari si gandaci.

| relian a răspuns:

Omenii normali adica majoritatea simt ceva normal atunci cind din greseala, nervi etc omoara un animal.Cred ca asta voiai sa stii.Da normal orice om are sentimente mai intense sau mai putin si cei mai multi asa le au, dupa sincer au un sentiment sau mai multe.Acum depinde si de virsta, de obicei cind esti copil merge mai omori una alta fara prea mari regrete.Sentimentul asta de regret cred ca apare atunci cind omori ceva din greseala.Cind o faci intentionat voit nu prea simti mare lucru.Deci majoritatea oamenilor nu vor, nu cauta sa faca ceva voit, pentru ca asta simt ca nu-i bine ca nu le place etc.Dar cind o faci voit sau poate fortat de imprejurari nu mai simti regrete.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

"Omenii normali adica majoritatea simt ceva normal atunci cind din greseala, nervi etc omoara un animal.Cred ca asta voiai sa stii.Da normal orice om are sentimente mai intense sau mai putin si cei mai multi asa le au, dupa sincer au un sentiment sau mai multe.Acum depinde si de virsta, de obicei cind esti copil merge mai omori una alta fara prea mari regrete."
Corect.
"Sentimentul asta de regret cred ca apare atunci cind omori ceva din greseala."
De fapt sentimentul de vina apare cand calitatiile empatice se dezvolta.
"Cind o faci intentionat voit nu prea simti mare lucru."
Nu neaparat, un exemplu e un copil de vreo 11 ani, care oare deja o distinctie "morala", asfel simtidu-se vinovat daca ucide un animal, insa ca si spijin psihic, isi justifica actiunea, gen am ucis cainele ca sa nu fiu mancat, am ucis gaina ca sa supravietuiesc, daca nu va face acest lucru, el va fi consumat de vina si va pierde capacitatea de judecata, aici vorbim de o prima ucedere a unui animal, copilul respectiv fiind complet constient de ceia ce inseamna sa ucizi. In cazul unui psihopat/sociopat nu exista asfel de mecanisme de justificare, fiindca nu exista vina.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu imi amintesc, mereu mi-a fost mila de animale, dar insecte/viermi omor, tot ce prind, desi mi-e mila dupa; mustelor le dau foc vii, sa se spele pe picioare inainte sa intre in casa si le las sa se plimbe pe unde vor.

Aaa, mi-am amintit, soareci, dar nu direct, cursa sau lipici; am simtit usurare, nu imi place mizeria, fara ei as fi putut face curatenie linistita, si mila, uneori.

| zurick a răspuns:

Majoritatea insectelor...
N-am simtit nimic, decat saticfactia ca am scapat de ele
(am fost sincera macar)

| Duucu a răspuns:

Da,am ucis fără milă un găndac.

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Doar unul? Eu am ucis 567 de pisici!

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Am și sunat la poliție.

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Ţin minte CĂ CÂnd eram mică am aruncat un pisoi într-un wc...

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Gata,am vorbit și cu pompierii.

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Vreau la mamicrying

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Muhahahahaa, te-am întrecut! Am mai multe funde ca tine! devil

| anonim_4396 explică (pentru Crucified):

De ce? Ai mai făcut acest lucru de atunci?

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Eu te credeam mai neserioasă, observ că te faci fată cuminte...

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

Mă voi face şi mai cuminte...

| ErrorFound a răspuns:

Da, un caine.
Furie, ura, foame(fara nici o legatura).
Ma muscase de picior si din intamplare aveam un cutit la mine(nu intreba).

| fuzzer a răspuns:

Din intrebarea ta, doresti sa afli altfel de mentalitati, precum si anumite sentimente si resentimente ale oamenilor fata de anumite fapturi (necuvantatoare). E imposibil sa-mi spui ca exista om pe planeta asta care nu a ucis un animal/gandac/furnica. Ce senzatie poti sa ai?

DAca animalul respectiv iti poate aduce bogatie si avere, senzatia va fi aceea de fericire, iar de aici reiese egoismul persoanei.

Am calcat la furnici si la alte gaze o multime, sunt indiferent!

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Problema nu se pune daca ai ucis un animal si de ce l-ai ucis, si ce senzatiei, daca e senzatie de satisfactie, si l-a ucis din placere atunci exista mari sanse ca in viitor daca continua asa sa devina criminal in serie.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai perfecta dreptate!

Mie mi se pare ca ai o mentalitate paranoica. Uite, eu iti spun din proprie experienta, ca am omorat o pisica din placere. Care-s sansele ca eu o sa devin criminal in serie? Sunt doar speculatii.
Crezi tot ce citesti, si chiar tot ce auzi!

Mereu cand omor un animcal, ma simt satisfacut,

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

"Mie mi se pare ca ai o mentalitate paranoica."
Nu tocmai, uciderea din pura placere morbinda, nu e ceva "normal".
"Uite, eu iti spun din proprie experienta, ca am omorat o pisica din placere. Care-s sansele ca eu o sa devin criminal in serie?"
Daca, ai ucis una singura foarte mici, daca continui aceste ucidere va fi doar o problema timp pana ce se ajunge la un om.
"Crezi tot ce citesti, si chiar tot ce auzi!"
De fapt am pus acesta intrebare pe proprile observatii.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma rog, in ziua de azi bani sa iasa, nu conteaza cine moare. "Viata e o jungla in care cel mai slab moare".

Prin afirmatia de mai sus ma refer la cazuri reale, la teroristi, si criminali precum : Carlos Sacalul, Jack the Ripper, astia da criminali in serie. Ceea ce incerci tu sa faci este sa testezi mintea unor copilasi daca au omorat sau nu, si daca au facut-o din placere sau ba.

Nu exista om sa nu fi omorat vreo fiinta! Ca au simtit ei placere sau nu, asta-i alta poveste, ce nu duce nicaieri.

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Eu nu am pus intrebarea special unor categori de varsta anume, iar prin intrebarea mea voiam sa aflu daca e posibil sa vorbesc cu potentiali criminali, oameni anti-sociali.

| fuzzer a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt un viitor criminal, ai grija, sa nu ma intalnesti pe stradalaughing

| anonim_4396 explică (pentru fuzzer):

Uite aici un studiu facut de oamenii de stiinta similar cu cea ce eu am precizat:http://www.descopera.ro/......e-de-facut

| Theo94 a răspuns:

Acum cateva zile am calcat un soarece pe cap cu piciorul, n-am simtit nimic neobisnuit, m-am simtit normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,dar altfel de animale, numite "terorist" in proba din legiune si in afghanistan

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

În afară de gândaci, nimic.
Senzație neplăcută și nefericită. Și pe ăia ezit să o fac, îmi pare rău să văd vietăți stingându-se atât de ușor. Uneori e necesar...

P.S: nu sunt de acord nici cu uciderea animalelor din snobism. Vreți corn de fildeș, vreți haine de blană și uite așa se duce tot ecosistemul și toată biocenoza doar pentru niște fițe.
Dacă e absolut necesar pentru supraviețuire, iar altă variantă nu ai precum Bear Grylls, abia atunci se aplică.

| JucărieLEGO a răspuns:

Un porcusor de Guineea cand aveam 13 ani. I-am dat drumul din cusca ca sa-i fac o poza la iarba verde. Cum i-am dat drumul cum a incercat sa fuga, iar eu dupa el sa-l prind, astfel din greseala l-am calcat in picioare si a murit big grin
Am plans 2 zile dupa el. Dar de atunci nici nu mi-am mai luat altul daca tot s-a dovedit ca nu-s in stare sa am grija de asemenea animale/rozatoare.

| JucărieLEGO a răspuns:

Dar acum am devenit un criminal mai nebun si gandesc cam asa: http://www.youtube.com/watch?v=rZiM5dqHbFA

| Adryan17 a răspuns:

Da. Am taiat capul la o gaina. Ce sa simt? Am simtit mila si dispret fata de mine, dar dupa ce am gatit-o si am mancat-o m-am simtit mai bine laughing

| puscahoreangaion a răspuns:

Nu! animalele merita sa traiasca

| puscahoreangaion a răspuns:

Cine ucide animale este o bestie!

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Nu,si nu as putea face asta, da de gandaci si de astia, tot timpul, sunt scarbosi

| Snowfall a răspuns:

Daca se pune ca pisica mea a prins doua pasarele si le-a omorat iar eu nu am facut nici un efort sa le salvez atunci da. Dar vreau sa va intreb pe cei care ati omorat animale intentionat si v-ati simtit bine. De ce? V-ati simtit superiori animalelor resprective sau ceva de genul asta? Ati simtit ca le puteti face orice fara ca ele sa reactioneze in vreun fel? Sunt curioasa.

| INȚ a răspuns:

straight face Un sarpe
l-am luat si l-am intins pana s-a rupt in doua

| HippocrateS a răspuns:

Spune-mi ca nu are treaba cu maidanezii!

| anonim_4396 explică (pentru HippocrateS):

Nu,nu are, mi se pare patetic sa se boceasca atata pentru niste potai.

| CelTimid321 a răspuns:

Nu trebuie sa ucizi la intamplare. Ucide doar daca esti atacat de animalul respectiv sau pentru hrana.

| Lizza a răspuns:

Eu nu stiu daca cei mai multi de aici vorbesc serios sau se dau doar mari...

Insecte mai zici, dar caini si pisici?
Ce e, oameni buni, cu voi?

Si ce intrebare e asta?

| KuroRyuugu a răspuns:

Nu desi am face-o din pura placere morbida laughing

| cozmaoanamihaela2001 a răspuns:

Nu dar nici nu vreau happy