| mODIN a întrebat:

Am discutat cu mai multi absolventi ai facultatilor de psihologie si am fost socat sa aflu ca Jung e mentionat doar in trecere, iar despre Lacan multi nici macar nu au auzit. Venind din zona de filologie si citind despre anorma influenta a acestora asupra culturii, am presupus ca acestia au cate un semestru dedicat lor in mod exclusiv, iar acum aflu ca nici macar nu sunt studiati. Ce anume invata oamenii la facultatile de psihologie, in acest caz?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Vremea psihanalizei a apus. Consensul profesorilor universitari de psihologie, urmand gandurile lui K.R. Popper, este ca psihanaliza este asa de multi-interpretabila si plina de concepte vag definite incat nu se poate face cercetare psihologica empirica pentru a ne dumiri daca psihanaliza este adevarata sau falsa. Deci intra la ce numea Pauli "nici macar gresit".

Psihanaliza ramane un hobby scump pentru pacienti plini de bani.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu nu înțeleg la ce ne mai trebuie psihologi, când avem duhovnici câtă frunză și câtă iarbă.

| Catrice a răspuns:

Si tu crezi ca dacă înveți ce a cercetat unul gata devii psiholog? Pai de ce crezi ca la admitere se cere materia din liceu unde fix asta faci laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Orice altceva...
Adică dacă vrei să devii bun in ceva, trebuie sa descoperi tu ce anume ar fi trebuit să înveți.
Cam așa funcționează treaba la noi in Romania.
Vrei valoare? Fă lucruri valoroase.Ori facultățile nu urmăresc să facă oameni buni, ci, eventual, sa ia pielea de pe studenți.
Acum, părerile sunt împărțite pe aceasta temă. Asta e părerea mea.

| Superior a răspuns:

Din experienta absolventii de facultate de psihologie au ei probleme mentale si se vopesesc albastru in par.

| LaviniuA a răspuns:

Asta ori e mana ocultei mondiale sad ori si-au dat si ei seama ca studentii lor oricum nu se mai fac psihologi, ci tinichigii, faiantari, vanzatori, hr-isti in cel mai bun caz si au luat ce e trending pe social media laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Oculta sigur e de vina

| Dragobeta a răspuns:

"Am discutat cu mai multi absolventi ai facultatilor de psihologie"
De ce nu i-ai intrebat pe ei?

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cred că materia de curs e pe site-ul facultății, așa că te poți uita.
Acum Freud, Jung, Lacan și toți ăia care au scris mai demult de 10 ani sunt obsoleți.

| lanadelrey15 a răspuns:

Sunt inca in clasa 8a dar imi doresc sa merg la facultatea de psihologie in viitor, ma surprinde faptul ca nu sunt studiati.

| Hyperion7 a răspuns (pentru lanadelrey15):

Studiaza-i tu de pe acum, sa fii înaintea colegilorwinking

| doctorandus a răspuns (pentru lanadelrey15):

Psihologia este o stiinta bazata pe cercetari empirice. Cu psihanaliza nu se pot face cercetari empirice.